Bh. poljoprivreda na rubu propasti zbog suše, posljedice će trpjeti i građani

Ekonomija 13. aug 202112:33 > 13:27 1 komentar
N1

Soja, kukuruz i ostale žitarice koje su se sada trebale ubirati uništene su do 80 posto na određenim farmama u Federaciji BiH zbog suše koja, kako je rekao predstavnik poljoprivrednika Nedžad Bićo, nisu zapamćene zadnjih 50 godina. Ukoliko Vlada FBiH hitno ne reaguje i ne pomogne, veliki broj farmi će se zatvoriti. Poljoprivreda i poljoprivrednici su na rubu propasti.

Udruženje poljoprivrednika FBiH sazvalo je konferenciju za novinare s ciljem da apeluju na vlasti u FBiH.

“Cilj nam je pokušati natjerati vlast da otvore oči i uvide sušu koja nije zapamćena 50 godina. Sve žitarice koje se sada trebaju skidati – nema ništa. Štete su do 80 posto na određenim parcelama. Tražimo od Vlade FBiH i Federalnog ministarstva poljoprivrede da što prije urade rebalans budžeta i da se za poljoprivredu izdvoji još minimalno 20 miliona KM, te da se urade izmjene i dopune pravilnika da se ljudima taj novac podijeli kroz poticaj koji će biti uvećani kako bi mogli kupiti hranu za zimu. Ako se ovo nastavi, dosta farmi će se ugasiti“, rekao je Bićo.

Poljoprivrednici se nadaju da će Vlada FBiH povući neki potez jer je ovo, kako kažu, došlo do kraja i poljoprivredi prijeti katastrofa.

“Opštine su trebale proglasiti stanje elementarne nepogode pa da se to pokrene dalje, ali oni su na godišnjim odmorima dok poljoprivreda propada. S njom će i građani osjetiti to sve na zimu“, rekao je Bićo.

Govoreći o nemaru vlasti koja nema sluha, podsjetio je kako BiH godišnje gubi 100 miliona eura iz evropskih fondova za poljoprivredu jer ne žele formirati ministarstvo poljoprivrede na državnom nivou.

Mirsad Veladžić, mljekar iz USK, kazao je kako su cijene žitarica porasle u zadnjih mjesec dana 100 posto.

“Cijena kukuruza bila je 0,30 KM, a sada je 0,65 KM. Koncetrati su poskupjeli. Suša je popratila i Srbiju iz koje BiH vuče žitarice i time dolazi do poremećaja tržišta. Proizvođači neće imati hrane da hrane stoku, ići će na prinudno klanje i ostati bez stoke. To odgovara našim predstavnicima vlasti i uvoznom lobiju da organizuju uvoz u što većim količinama”, rekao je Veladžić.

Na pitanje da li se očekuje povećanje cijena mlijeka i mliječnih proizvoda, Veladžić je odgovorio potvrdno.

“Očekujemo da će mljekari povećati cijenu zbog ovoga”, poručio je Veladžić.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare