BiH kolateralna šteta susjednih diplomatskih ratova: Koliko ćemo plaćati naftu?

Ekonomija 07. okt 202219:44 1 komentar

Nakon kratkog perioda stagnacije cijena goriva, u BiH očekuju se nova poskupljenja. Poremećaji na svjetskom tržištu i novi paket evropskih sankcija Rusiji, neće zaobići ni našu državu. Nestašice neće biti, ali pitanje je po kojoj cijeni?

Paket sankcija, slučajno ili ne, odraziće se i na Srbiju, a nakon toga i na BiH, zbog zabrane uvoza ruske nafte preko Jadranskog naftovoda. Naime, BiH nema vlastitu rafineriju nafte, te se većim dijelom oslanja, upravo, na komšije.

“Kada dođemo u poziciju da je ulazna komponenta u rafineriju skuplja automatski se na tržištu javlja povećanje cijena nafte i naftnih derivata. Imamo neke najave pojedinih analitičara da će to biti između 3.5 i 4% , malo ih moram kritikovati jer to stvara paniku. Ne znamo šta će se desiti”, rekao je Aleksandar Ljuboja iz Privredne komore RS.

“Jasno je da ako to gorivo bude skuplje, da će to negativno uticati na cijene u BiH i smanjiće konkurenciju. Sada se stvaraju uslovi svima da olakšavaju podizanje cijena i više nego što je to opravdano”, rekao je ekonomski stručnjak Igor Gavran.

No, više brine povećanje cijena nafte na globalnom nivou.

Nakon kratkog perioda stagnacije, vozače narednih dana očekuju i veće cijene goriva, s obzirom na to da je u samo posljednja tri dana cijena goriva po litru skočila za 28 pfeninga na pojedinim benzinskim stanicama. Razlog tome je poremećaj cijena na svjetskom tržištu.

“U ovom trenutku važnije je da su države članice OPEC-a smanjile proizvodnju i da je u samo tri dana došlo do povećanja veleprodajnih rafinerijskih cijena za 28 pfeninga. Nafte i naftnih derivata će biti, ali je pitanje po kojoj cijeni”, rekao je Milenko Bošković iz Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH.

Predsjednik Srbije krivca vidi u Hrvatskoj diplomatiji. Navodi da je Evropska komisija prvobitno odlučila da izuzme Srbiju iz zabrane uvoza ruske nafte, ali da se od toga odustalo na inicijativu susjeda.

“Mi smo plaćali i platićemo 45 do 48 miliona evra godišnje, za korištenje tog naftovoda tranzitnu taksu, troškove skladištenja i sve ostalo i sad je na nama da preduzemo mmaredne korake, da vidimo šta to kao država možemo da uradimo”, rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije.

“Srbija nije dokazala, ni na koji način, niti je Evropska komisija to poduprla bilo kojim dokumentom da ima bilo koju vrstu energetskog ugrožavanja, odnosno da uvoz ruske nafte predstavlja zadnju slamku spasa”, rekao je premijer Hrvatske Hrvatske Andrej.

BiH je, po svemu sudeći, kolateralna šteta susjednih diplomatskih ratova. Ali, i rezultat Dodikovog savezništva sa Milanovićem, tvrde predstavnici opozicije u RS.

“Sramota da aktuelna vlast predvođena SNSD-om sedam mjeseci zaustavlja smanjenje cijena goriva i ukidanje akciza koje bi mogle nadomjestiti svako eventualno poskupljenje. Umjesto da danas imamo gorivo jeftinije za 50 pfeninga, poslije implementirane odluke imati gorivo skuplje i do 25%”, rekao je lider PDP-a Branislav Borenović.

A s tim u nebo odlaze i cijene osnovnih životnih namirnica. Sve to, u kombinaciji odsustva stroge kontrole podizanja cijena nadležnih inspekcijskih službi i uspavane vlasti.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare