Elektroprivreda BiH planira višak prihoda usmjeriti na povećanje cijene uglja

Ekonomija 04. nov 202114:39 0 komentara
N1

Nakon tematske sjednice Vlade Federacije Bosne i Hercegovine na kojoj se raspravljalo u energetskom sektoru, nadležni su govorili o modelima formiranja cijena struje koji su predloženi, ali je najavljeno i to da će se u narednom periodu nastojati povećati cijena uglja prema rudnicima kako bi se olakšalo njihovo poslovanje.

Nermin Džindić, federalni ministar energije, rudarstva i industrije istakao je da se na današnjoj sjednici raspravljalo o tri bitne teme. Jedna od njih je cijena električne energije.

“Od obje Elektroprivrede (BiH i HZHB) dobili smo materijale koji su usvojeni i koje je predložila uprava nadzornih odbora. Ti modeli su danas bili radni materijal Vladi FBiH da razmotri i da se eventualno opredijeli koji model bi bio prihvatljiviji ili bolji. Elektroprivreda HZHB je dostavila model koji je jako jednostavan, vidjet ćemo hoće li imati prolaza. Radi se o limitiranju gornje granice cijene električne energije na tržišnom modelu snabdijevanja jer imamo dva modela snabdijevanja od obje Elektroprivrede. Prijedlog Elektroprivrede BiH se bazira na ukupnoj potrošnji i podijeljen je na tri kolone. Prva kolona je od 0 do 1 gigavat/sat potrošnje, njima bi išlo jedno povećanje. Druga kolona je od 1 do 10 gigavat/sat potrošnje, njima bi išao drugi procenat povećanja. Treća kolona je preko 10 gigavat/sat potrošnje i njima bi obračun cijene potrošnje električne energije išao spram situacije na tržištu. Podmodel tog modela je da u ovoj trećoj koloni se limitira još i gornja granica cijene električne energije”, dodao je Džindić.

Džindić je istakao da je resorno Ministarstvo energije, rudarstva i industrije zaduženo da za 14 dana formira radnu grupu koja je sastavljena od predstavnika Ministarstva, obje Elektroprivrede, FERK-a i Konkurencijskog vijeća kako bi se izbjegle eventualne tužbe i sporovi nakon donesenog finalnog modela.

“Obaveza je Komisije da ove modele analizira i predloži vladi na konačno usvajanje. Mi bismo za 14 dana trebali imati finaliziran model na sjednici Vlade FBiH. Svakako ćemo o ovom modelu upoznati i Udruženje poslodavaca koji je i inicijator prvih ili drugih sastanaka zajedno s obje uprave Elektroprivrede, Ministarstvom i premijerom Vlade FBiH”, naglasio je Džindić.

Raspravljalo se i o stanju u gasnom sektoru u FBiH.

“Mislim da je danas čitavoj vladi jasno koliko je važno da ovaj gasni sektor funkcioniše na ispravan i normalan način i da po Uredbi o regulaciji gasne privrede je tačno propisano šta je čija nadležnost i da se to više u budućnosti neće petljati niko ni u čiji posao. Doneseni su određeni zaključci i Ministarstvo će biti ažurno i unarednom periodu informisati vladu o potezima i jedne i druge kompanije (Energoinvest i BH Gas op.a.)”, rekao je Džindić.

Almir Andelija, generalni direktor Elektroprivrede BiH istakao je da svjedočimo poremećaju cijena električne energije na tržištu u posljednjih nekoliko mjeseci.

“Sa prognozama da i u 2022. godini to neće biti stabilizovano. Poprilično smo došli u problem kada je u pitanju ugovaranje sa kupcima na tržišnom snabdijevanju. Prije svega je nastala jedna vrsta nerazumijevanja kako uopće funkcioniše tržište električne energije. Električna energija u BiH je od 2016. godine roba kao i svaka druga koju nabavljamo i kupujemo. Svjesni svih tih problema i naše uloge kao kompanije mi smo predložili vladi model koji je prema našem mišljenju onaj koji može proći i kada je u pitanju važeća zakonska regulativa, a i da se riješi većina problema. Predložili smo stepenasti model povećanja cijena električne energije, odnosno, odluku koja će ograničiti i cijenu, ali i potrošnju električne energije. Oba ova prijedloga imaju uporište u zakonu o kontroli cijena i energijskoj efikasnosti”, naglasio je Andelija.

Naveo je da je predloženo da eventualni višak prihoda koji će Elektroprivreda ostvariti kroz povećanje cijene struje u jednom najvećem dijelu usmjeri ka povećanju cijene uglja prema rudnicima.

“Kako bi na taj način njihovo poslovanje u ovom teškom vremenu olakšali”, naglasio je Andelija.

Zoran Tabak, izvršni direktor za proizvodnju u Elektroprivredi HZHB je kazao da u ovoj nepovoljnoj hidrološkoj situaciji nedostatka kiše i vjetra, s obzirom na to da ova kompanija svu svoju energiju proizvodi iz obnovljivih izvora energije, našli su se u određenom izazovu.

“Međutim, koristimo sve moguće mehanizme da bi našim kupcima omogućili redovnu opskrbu po sadašnjim cijenama koje imaju ne ugrožavajući naše redovno poslovanje. Morate znati da je tim eksperata radio na našem prijedlogu koji je poprilično jednostavan i on kaže da naš većinski vlasnik – vlada fiksira gornju cijenu i tako olakša svim kompanijama planiranje sljedeće godine i da ta cijena bude koliko je moguće prihvatljiva i industriji, ali i samo Elektroprivredi da ne ugrozi svoje poslovanje. Mi ćemo kroz 15 dana svi zajedno pokušati pronaći rješenje i uvjeravamo naše kupce da ni u jednom trenutku neće biti problema s opskrbom i da će to biti cijena koju oni mogu finansijski podnijeti”, poručio je Tabak.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!