Kome je u interesu da “Zrak” ode pod stečaj, a kome da ponovo stane na noge?

Ekonomija 05. jan 202318:31 0 komentara

Radnici sarajevske firme "Zrak" samoinicijativno su pokrenuli proizvodnju. Iako je Vlada FBiH imala druge planove, te imenovala stečajnog upravnika za ovo preduzeće, radnici kategorično tu mogućnost odbacuju. Rokovi proizvodnje, kažu, biće ispoštovani, te neće dozvoliti da "Zrak" postane još jedan posrnuli gigant namjenske industrije.

Zapušteni prilaz, razbijeni prozori, zarđala gvozdena ograda, zaključani katanac i prazno poštansko sanduče koje već dugo nema svoju svrhu.

Sve ovo ne odaje utisak da, nekada poznati sarajevski gigant namjenske industrije, može da se digne iz pepela. Ipak, poznati zvuci mašina taj utisak, trenutno, demantuju.

Amir Demirović, u ovoj firmi radi već sedam godina. Da je s nestrpljenjem čekao ovaj trenutak, potvrđuje i njegov osmijeh.

“Svi smo srećni i veseli i nadamo se da ćemo svojim radom uspjeti da zaradimo platu”, kaže Amir.

A mogli su i ranije, jer je ugovor mogao da bude potpisan još prije nekoliko godina. Ali, zašto nije?

“Da li je to bio dio njihovog plana, da se to nikad ne potpiše, da bi firma došla u ovu situaciju, zaista ne znamo, ali najvjerovatnija je odgovorna Vlada FBiH, a prije svega Uprave koje je, upravo, Vlada i imenovala”, kazao je Emir Kominlija, predsjednik Sindikata “Zraka.”

Upravo je Federalna Vlada za “Zrak” imala drugi plan. Stečaj. Tu mogućnost, uz podršku Sindikata metalaca FBiH koji im je i pomogao da pokrenu proizvodnju, radnici kategorično odbacuju.

“Juče sam saznao da je stečajni upravnik postavljen već 15 dana i da nije ušao u firmu. Navodno, ne smije ući. Od koga ne smije? On kao stečajni upravnik mora raditi svoju zadaću”, kazao je Bajro Melez, predsjednik Sindikata metalaca FBiH.

“Zrak” je trenutno prva, a vjerovatno će biti i posljednja linija odbrane namjenske industrije. Ukoliko ode pod stečaj, u opasnosti su i sve druge, upozoravaju sindikalisti, referišući se na posljednje izjave resornog ministra.

“Vidjeli ste da je rekao da je ovaj ugovor štetan. Mi ga sad, ovim putem, pitamo: da li je za firmu bilo štetno iznajmljivanje njenih objekata za 1 KM”, pita se Kominlija.

Od oko 130 radnika, koliko je radilo u Zraku do njegovog srljanja u propast, sada ih je dvostruko manje. Dok se traga za preostalim, stručnim kadrom, koji košta, polako se popunjavaju mjesta nove Uprave i Nadzornog odbora kojem će se pridružiti i profesor fizike na PMF u Sarajevu, Benjamin Fetić.

“Mi sad ne možemo kupiti, nema novca, ali to ne znači da ih ne možemo stvoriti. “Zrak” ima mašinu koja može ovo napraviti. Volio bih da sam ovo kupio od “Zraka”. Ali ja ne mogu dobiti sertifikat da je to kvalitet koji nama treba za laboratoriju”, kazao je Benjamin Fetić, profesor fizike na PMF Sarajevo.

Podršku radnicima pružio je i prvi čovjek Opštine Novi Grad koji im je ranije izašao u susret isplatom jedne plate.

“Vlada je propustila da u svom odgovoru sudu kaže da je firma “Zrak” u konsolidaciji do kraja 2023. Po zakonu, ne može se dešavati stečaj u firmi koja je pod konsolidacijom”, kazao je Semir Efendić, načelnik Opštine Novi Grad Sarajevo.

Kome je u interesu da firma ode pod stečaj, a kome da posrnuli gigant ponovo stane na noge? Upravo će naredni period i pokazati kome je zaista stalo da ovi proizvodni pogoni nastave sa radom i da firma “Zrak” konačno prodiše.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!