Ograničavanje poskupljenja struje jedne obradovala, a druge podigla na noge

Ekonomija 31. dec 202118:03 0 komentara

Ograničavanje poskupljenja struje do maksimalnih 20 posto - vijest koja je jedne obradovala, druge podigla na noge. Dok poslodavci tvrde kako je ovim spašena privreda, mnogi se pitaju hoće li narednu godinu preživjeti najveći privredni subjekt u BiH.

Ograničavanje poskupljenja struje na maksimalno 20% obradovalo je privrednike. Neće biti gašenja proizvodnje, niti otpuštanja radnika. Poslodavci se nadaju da će biti aneksirani i ugovori o cijeni struje koje su pojedine firme potpisale ranije.

Ima sad iza ovog još detalja do toga šta je referentna cijena šta je osnovica za ovo povećanje od 20% šta je sa ugovorima koji su već potpisani a koji će probijati ove cijene jer znamo da je oko 100 kompanija već potpisalo ranije ugovore na neko povećanje, tako da to su detalji ali ja ne očekujem da će tu biti neki problem”, kazao je Adnan Smajlbegović, predsjednik Udruženja poslodavaca FBiH.

No prema pisanju portala Istraga.ba – nije sve tako bajno. Usvajanjem izmjena ovog zakona ugrožava se jedinstveno tržište BiH, krše međunarodni ugovori i Zakon o konkurenciji.

“Dopunama Zakona se direktno krši član 2 zbog djelovanja Parlamenta Federacije BiH koji je dopunama Zakona ograničio i narušio tržišnu konkurenciju čime je direktno prekršen stav b) koji se odnosi na narušavanje konkurencije od organa državne uprave kada posredno ili neposredno učestvuju ili utječu na tržište”, navode sa portala Istraga.ba.

“Elektroprivreda BiH se svjesno uništava”

Iz Elektroprivrede BiH slične tvrdnje. Amandmani su, tvrde, neizvodivi, i njima se EP svjesno uništava.

“Provedba dopune Zakona uz uložene amandmane za JP Elektroprivreda BiH znače poslovanje sa gubitkom u iznosu 85 miliona u narednoj godini, zbog čega neće biti moguće ispunjenje obaveza iz Sporazuma postignutog sa Samostalnim sindikatom radnika rudnika u FBiH o povećanju cijene uglja za 20 posto”, kazali su.

Za resornog ministra usvojeni amandmani nisu neizvodivi, ali kaže, najznačanjeg privrednog subjekta u BiH stavlja u težak položaj.

“Ovo povećanje koje glasi 20% za 2022. godinu, ako se usvoji u ovom obliku, znači dodatni prihod EP na 160 miliona prometa na tržišnom modelu snabdijevanja otprilike negdje 32 miliona znamo da smo samo za obavezu vezanu za sporazum sa rudarima stvorili jednu obavezu EP od nekih 60-65 miliona maraka”, kazao je Nermin Džindić, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH.

Usaglašavanju Prijedloga Zakona o dopuni Zakona o električnoj energiji, prethodila je burna rasprava. Iako su glasali ZA, zastupnici SDA i SBB-a tvrde, ovo nije rješenje, već ima populistički cilj.

“EP koja je inače lošim stanjem u rudnicima već oslabljena, mi je sa ovim ograničenjem poskupljenja na 20% i dalje je slabimo”, kazao je Suad Kaknjo, zastupnik SDA u Parlamentu FBiH.

Čeka se potez Vlade FBiH

“Ako se pusti poskupljenje koje je EP najavila određenim privrednim subjektima od 200 ili 300% dovesti ćemo se u situaciju da ćemo imati lančano poskupljenje mnogih proizvoda i to će se direktno odraziti na standard života naših građana”, kazala je Sanela Prašović Gadžo, predsjednica Kluba SBB u Parlamentu FBiH.

“Vlada i resorno ministarstvo spavaju dva mjeseca, i sve nas zajedno dovedu u ovu situaciju 5 do 12, da rješavamo ozbiljne situacije u koju nas je prije svega dovelo nedjelovanje te iste vlade”, kazao je Damir Mašić, predsjednik Kluba SDP u Parlamentu FBiH.

“Smatram da je svaka diskusija u ovom trenutku suvišna jer ovdje očito svako razmišlja isključivo o EP a ne razmišlja o privredi a naročitoo građanima koji će ovo poskupljenje također, da ih ne tješimo izjavama da neće poskupjeti struja za stanovništvo, a naravno svako poskupljenje u privredi donosiće porast cijena i doći ćemo u jednu katastrofalnu situaciju pogotovo i iznosu koji je trebao da bude odobren preko 300%, ljudi više ne bi imali od čega da žive”, kazao je Goran Akšamija, predsjednik Kluba NiP u Parlamentu FBiH.

Sada se čeka potez Vlade FBiH, koja je dužna ograničiti rast cijena električne energije privrednim subjektima, ukoliko na širem tržištu dođe do rasta cijena većeg od 20 posto u odnosu na prethodnu godinu. Epilog ove priče donosimo sljedeće godine.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!