Sindikati traže veću najnižu platu, poslodavci tvrde da je to gornja granica

Ekonomija 08. feb 202219:21 > 20:11
N1

Iako nema tačnih podataka, Samostalni sindikat BiH procjenjuje da najnižu platu u FBiH prima gotovo 120.000 radnika. Federalna Vlada povećala je početkom godine najnižu platu za 136 KM i ona sada iznosi 543 KM. Poslodavci ostaju pri svome stavu – to je gornja granica koju mogu podnijeti na svoj teret u sadašnjem stanju. Sindikati, s druge strane, i dalje zahtijevaju veći iznos.

Uz mjesečnu platu, većina radnika u Federaciji BiH takođe ostvaruje pravo na neoporezive naknade poput toplog obroka, prevoza i regresa, po čemu je, navode iz Vlade FBiH, ovaj entitet u BiH jedinstven u Evropi. S druge strane, iz Sindikata ističu da cijena rada mora kontinuirano rasti, uz izmjenu dva fiskalna zakona.

“Zakon o porezu na dohodak i Zakon o porezu na doprinose treba napraviti da se rasterete poslodavci, ali isto tako da dođe do povećanja cijene rada u FBiH. To bi trebalo da bude 70% prosječne plate u FBiH”, kazao je Mevludin Bektić, Savez samostalnih sindilkata BiH.

Ovo je gornja granica koju možemo podnijeti, poručili su poslodavci. Za veće povećanje, ističu, potrebno je smanjiti namete i opterećenje na njihov teret.

“Prvo, provođenje neoporezivih dijelova koje sada imamo, uz smanjenje stope doprinosa, drugo, da se rasterete poslodavci i da kompletan iznos smanjenja doprinosa poreza i doprinosa ide radniku i treće, suzbijanje sive ekonomije”, kazao je Mladen Pandurević, Udruženje poslodavaca FBiH.

Brojni nedostaci pravilnika

Trenutni Pravilnik o najnižoj plati pokazuje brojne nedostatke, upozoravaju upućeni, a posebno su izražene velike razlike između javnog i privatnog sektora, ali i kantona, pojašnjavaju upućeni.

“Razlika između, recimo, KS i Srednjebosanskog kantona je 1:5, prema tome, minimalna plata u tom kantonu i u KS su različite stvari i imaće različite efekte”, smatra Vjekoslav Domljan, rektor Sarajevo School of Science and Technology.

“U preračunu koje je pripremilo Ministarstvo, osnovna plata je preračunata u bruto, uvažavajući osnovni lični odbitak od 300 KM, tako da na ovaj način nije ispoštovan Pravilnik”, kazala je Mubera Brković, Ekonomski savjet Udruženja poslodavaca FBiH.

Sa međunarodnog pravnoog stanovništa, prijedlog Zakona o minimalnoj plati je zadovoljavajući, kažu upućeni.

“Imate različite načine unutar EU kako se to reguliše. Negdje se reguliše zakonom, u nekim državama uredbama, odlukama”, kazao je Ivo Rozić, profesor na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.

Podsjećamo, najniža plata u Republici Srpskoj iznosi 590 KM i povećana je za 50 KM u odnosu na prošlu godinu. Iako je ranije, zbog neusklađivanja zakona o platama i Zakona o radu,odnosno, vraćanja toplog obroka i regresa , posebno nezadovoljan bio Sindikat uprave, optimizam u pregovorima s Vladom sada postoji.

“Ono što je načelni dogovor s predsjednikom Vlade RS je da nako prvog kvartala, pristupimo izradi takvih zakonskih rješenja”, kazao je Božo Marić, Uprava sindikata RS.

Prema državnoj Agenciji za statistiku BiH, u prosjeku najniže plate u cijeloj BiH krajem prošle godine imali radnici u zaštitnim i istražnim djelatnostima, samo 515 KM.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad