Devet i pol miliona turista posjetilo piramide u Gizi

Lifestyle 10. dec 201408:51 > 08:54
EPA

Blizu devet i pol miliona turista iz cijelog svijeta posjetilo je od januara do oktobra ove godine čuvene egipatske piramide u Gizi kod Kaira.

Egipatski turistički radnici su izjavili za Fenu prilikom obilaska ovog lokaliteta da se nadaju da bi broj turista koji posjećuju piramide uskoro mogao dostići broj iz godina prije revolucije 2011. godine, kada ih je godišnje dolazilo više od 14 miliona.

Dugo godina je najveći broj turista koji posjećuju piramide dolazio iz Njemačke, ali su ih 2010. godine po brojnosti pretekli Rusi.

Piramide u Gizi nastale su oko 2650. i 2550. prije nove ere. Djelo su tri faraona iz IV dinastije: Keopsa, Kefrena i Mikerinosa. Spadaju među najpoznatije i najstarije građevine čovječanstva i jedine su preostale od sedam svjetskih čuda antike. Najveća piramida, Keopsova, kada je sagrađena bila je visoka 145.75 metara, ali se tokom godina smanjila za 10 metara.  Piramida se sastoji od oko 2.300.000 kamenih blokova.

Na istočnom rubu kompleksa piramida u Gizi, kraj puta prema Kefrenovoj piramidi nalazi se divovska sfinga, nastala otprilike u vrijeme kad i piramide.  

Osim kompleksa piramida, posjetioci Kaira mogu uživati u jednom od najpoznatijih muzeja na svijetu: Muzeju egipatskih starina ili Egipatskom muzeju koji se nalazi u centru grada. Muzej sadrži najveću kolekciju egipatskih antikviteta na svijetu. Ima više od 136.000 eksponata, dok su stotine hiljada drugih u podzemnim skladištima.

Budući da su revolucionarne događaje u Egiptu iskoristili i pljačkaši kulturnog blaga, ulaz u muzej čuvaju neuobičajeno jake vojne i policijske snage, uključujući oklopna vozila.  

Posjetioci muzeja sigurnosnu kontrolu prolaze ne samo na ulazu, veći i prilikom izlaska iz muzeja, upravo zbog bojazni od mogućih krađa. U periodu revolucije pljačkaši su uspjeli ukrasti 40 izuzetno vrijednih eksponata, od kojih je do sada vraćeno 38.

Posjetioce na ulazu dočekuje natpis da će ovdje moći vidjeti ostatke 7.000 godina civilizacije.  

Od brojnih izuzetno vrijednih eksponata svakako je najpoznatije blago iz Tutankamonove grobnice, otkrivene u Dolini kraljeva u Luksoru. Među ovim blagom je i čuvena Tutankamonova maska napravljena od 11 kilograma čistog zlata koja zauzima centralno mjesto u tom dijelu muzeja.

U muzeju su među brojnim eksponatima izložene i statua farona Djosera, tvorca prve stepenaste piramide, statua faraona Kefrena, statua čuvenog faraona Tutmesa III kad je bio dijete, kraljice Hatšepsut, kovčeg faraona Anhatona, tvorca prve monoteističke religije, brojni natpisi, mumije…

Zanimljivo je da je od tvorca najveće piramide, Keopsa, sačuvana samo jedna minijaturna statua koja se također može vidjeti u Egipatskom muzeju starina.

Fotografisanje u Egipatskom muzeju je strogo zabranjeno.