Zašto mrzimo sopstveni glas?

Lifestyle 17. jun 201514:43 > 14:52
morgueFile

Čuli ste sopstvenu izjavu na radiju, televiziji. Gledali ste snimak sa neke zabave na kojoj se čujete, i došli ste do zaključka da mrzite sopstveni glas?

Razlozi toga su što vi svoj glas čujete na drugačiji način nego li to drugi ljudi rade. Stvar je perspektive, ali i činjenice da naš glas u naše uho dolazi preko drugih slušnih kanala.

Kada slušamo druge ljude kako pričaju, zvučni valovi udaraju prvo od vanjski dio uha, potom idu kroz slušni kanal, gdje se kreiraju vibracije koje mozak prevodi u zvuk.

Kada mi pričamo, naši slušni bubnjići u unutrašnem dijelu uha vibriraju kroz zvučne valove. Ali imaju i drugi izvor vibracije, odnosno pokret koji je uzrokovan produkcijom zvuka.

Naše glasne žice trepere tokom govora, zatim dospjevaju do auditornog procesa, a naše tijelo lakše provodi niske bogate tonove od samog zraka. Kada se ova dva izvora zvuka kombinuju, dobijemo percepciju sopstvenog glasa, koji zvuči niže nego što jeste, ali bogatije.

Zato kada slušamo sami sebe dok govorimo, odnosno kako zvuči naš glas bez svih vibracija koje proizvodi naše tijelo, to nam zvuči jako neugodno – zbog relativno visokog stepena ”tankoće”.

Da bi stvar bila dosta jasnija, odnosno samo objašnjenje ovog fenomena, pojasnit ćemo kroz primjer izlgleda našeg tijela – kada se gledamo u ogledalu, i kako nas neko drugi vidi.

Nije samo glas, nego i stas

Velike su šanse da i sopstveno tijelo percepiramo pogrešno dok se gledamo u invertovanu sliku. Većina lica su svakako asimetrična, a inverzija koju ogledalo stvori može to dosta i pogoršati. Zbog toga su fotografije dosta relevantnije nego li samo ogledalo.

”U ogledalo se gledamo stalno, dok se češljamo, peremo zube, dok se muškarci briju, žejne šminkaju i slično”, kaže Pamela Ruthledge, direktorica Media Psychology Centre-a, a dodaje da ”upravo zbog čestog gledanja u ogledalo, iskrivimo sopstvenu sliku o sebi. Identifikujemo se sa neidentičnim prikazom sebe u ogledalu, i kreiramo sopstvenu preferenciju kako nam lice izgleda”.

Tako da ne treba biti iznenađenje što često ”mrzimo sopstveni izraz lica i ton glasa”, jer su dosta različitiji od onoga što je u realnosti.

U krajnjem slučaju, mrzili vi svoj glas ili ne, sjetite se samo činjenice da niste jedini. U video prilogu John Malkov ich, jedan od najprepoznatljivijih likova u Hollywoodu, kao i glasova – u gostovanju kod Conan O'Briena objašnjava da i on ima isti problem, koji smo u tekstu i objasnili.