Ratna djeca iz BiH prikupljaju paketiće za djecu Ukrajine: “Znamo kako im je”

Lifestyle 15. dec 202210:41 2 komentara
N1

Mirela Geko je imala četiri godine kada je u Bosni i Hercegovini počeo rat. Kao djevojčici u opkoljenom Sarajevu, novogodišnji paket bio je san.

A onda je stigao paket od Elne, djevojčice iz Sarajeva koja je izbjegla u Dansku kod Rodbine.  

“Iako se nikad nismo srele, nismo se upoznale, ona je meni pripremila baš jedan ovakav paketić, koji mi sada pripremamo za djecu Ukrajine. U trenutku kada se sve oko nas ruši, kada svaki dan bježimo u podrum i ne znamo koliko ćemo ostati u tom podrumu, tražimo neko sigurno mjesto za preživjeti. Tačno znam kako je pismo izgledalo, koji je papir bio, znam šta je bilo u tom paketiću. To su bile voštane bojice, drvene bojice, jedna teka, jedna bojanka, kaladont… Tad sam prvi put vidjela dječiji kaladont. Sjećam se okusa tog kaladonta, onog dječijeg…” – prepričava nam Mirela.  

F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1
F.Z./N1

Pred Novu godinu, odlučila je donirati paketiće za djecu u Ukrajini. Time podržava akciju Muzeja ratnog djetinjstva čija je i uposlenica.  

“Paketići koje šaljemo u Ukrajinu uključuju i slatkiše i grickalice, ono što djeca vole, ali da se vodi računa o tome da se uključi sokić koji bi se mogao prosuti, na primjer, ili… to može biti nešto što će imati sentimentalnu vrijednost, nešto što će imati praktičnu vrijednost. To može biti neka igračkica, ali su zapravo u najvećem fokusu pisma koja bi se uključila. Zapravo, jedno kratko pismo sa riječima podrške.” – za sve one koji žele donirati, pojašnjava Mia Babić iz Muzeja ratnog djetinjstva. 

Paketiće u Muzej ratnog djetinjstva možete donijeti do 23. decembra, a sve detalje o pripremi i donaciji možete pronaći na web stranici Muzeja ratnog djetinjstva Sarajevo. 

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare