Sa druge strane: Kreativni hobiji poznatih historijskih ličnosti

Lifestyle 17. jan 202313:14 0 komentara
Pixabay/Ilustracija

Uobičajena je pomisao da su se historijske ličnosti opsesivno fokusirale na svoje primarno polje djelovanja, bili u pitanju naučnici ili političari. Međutim, ovo je često daleko od istine. Mnoge poznate ličnosti uživale su u raznim aktivnostima i drugačijim hobijima. Donosimo vam neke od njih.

Albert Einstein je bio vješt muzičar

Albert Einstein je bio njemačko-američki fizičar poznat po svojoj teoriji relativnosti i doprinosu kvantnoj mehanici.

Godine 1905. objavio je četiri izvanredna rada koja objašnjavaju Brownovo kretanje, fotoelektrični efekat, specijalnu relativnost i ekvivalenciju mase i energije.

Pored fizike, Albert Einstein je također pokazivao interesovanje za muziku, prenosi magazin BigThink.

Njegova majka, talentovana sviračica klavira, upoznala ga je sa violinom kada je imao pet godina u nadi da će mu pomoći da se više poveže sa njemačkom kulturom.

Iako je to u početku smatrao zadatkom, naučio je da voli instrument sa 13 godina nakon što je otkrio Mocartovu muziku.

Njegov talenat je prepoznat još dok je bio tinejdžer.

Mnogi koji su svirali s njim potvrdili su da je bio dobar muzičar.

Issac Newton je tražio kamen mudraca

Issac Newton je bio engleski fizičar i matematičar poznat po formulisanju zakona kretanja i zakona gravitacije, izumu reflektirajućeg teleskopa, otkriću da prizma razdvaja bijelu svjetlost u spektar i izumu infinitezimalnog računa.

Njegov uticaj na nauku teško je precijeniti, čak i kada moderne teorije prevazilaze ideje kojih je on bio pionir.

Od deset miliona napisanih riječi koje je proizveo, milion se odnosilo na alhemiju.

Ovo djelo nije bilo objavljeno, a znatan dio bi se vjerovatno smatrao heretičkim ili na drugi način nezakonitim u to vrijeme.

Veći dio se sastojao od kopija postojećeg rada s novim napomenama.

Iako se raspravlja o tome šta je tačno radio, neki istoričari nauke tvrde da je njegova alhemija bila bliža prethodnicima moderne hemije nego magiji.

Mnogi od njegovih spisa sugeriraju da je tražio čuveni kamen mudraca, koji bi druge metale mogao pretvoriti u zlato. Možda je bio zainteresovan i za Eliksir života.

Mnogi od njegovih alhemijskih papira prodani su na aukciji. Veliki dio njih završio bi u rukama ekonomiste Johna Maynarda Keynesa, koji je prikupio Newtonove spise.

Alan Turing je mogao držati korak s olimpijskim maratoncima

Alan Turing je bio engleski matematičar, informatičar, teorijski biolog, filozof i kriptoanalitičar.

Poznat je po svom radu na razbijanju koda nacističke Enigme tokom Drugog svetskog rata i na filozofiji veštačke inteligencije, posebno „Turingovom testu“. Pored rada na kompjuterima, postavio je i temelje reakcijsko-difuzionoj teoriji morfogeneze u biologiji.

U slobodno vrijeme Turing je uživao u trčanju. Za razliku od mnogih velikih sportista, Turing je ušao u sport tek u svojim 30-im godinama. Međutim, nadoknadio je izgubljeno vrijeme svojom posvećenošću.

Ponekad je trčao 40 milja između Bletchley Parka i Londona radi sastanaka. Njegov tempo je bio brz kao kod najboljih trkača na svijetu.

Bezuspješno se okušao u britanskom olimpijskom timu 1948. kao maratonac sa vremenom od 2 sata i 46 minuta. (Ovo je bilo samo jedanaest minuta iza vremena za srebrnu medalju Toma Richardsa.)

Turing je rekao prijateljima da je trčanje oblik oslobađanja od stresa, objašnjavajući: „Imam toliko stresan posao da je jedini način da ga izbacim iz glave napornim trčanjem; to je jedini način da dobijem malo oslobađanja.”

Churchill, Eisenhower i Hitler su bili slikari

Iako veoma različiti ljudi, Winston Churchill, Dwight Eisenhower i Adolf Hitler svi su dijelili zajedničku vezu – svi su slikali.

Od njih trojice, Hitler je prvi slikao. Nekoliko godina (1909–1913) proveo je u Beču slikajući arhitektonske scene. Čak se prijavio na Akademiju likovnih umjetnosti u Beču — i dva puta je odbijen.

Churchill je počeo slikati 1915., ubrzo nakon što je podnio ostavku iz vlade zbog katastrofalnog neuspjeha kampanje na Galipolju koju je osmislio.

Sa 40 godina, Churchill je počeo sa slikanjem prilično kasno, ali je slikao do kraja svog života — uglavnom pejzaže.

Poznato je da je dao neke slike kao poklone – uključujući pejzaž planine Atlas, poklonjen američkom predsjedniku Franklinu Rooseveltu nakon njihove konferencije u Kazablanki 1943. godine.

Dwight Eisenhower se slikanjem nije počeo baviti sve do 1948. godine.

Bivši vrhovni komandant saveznika bio je predsednik Colombia Univerziteta kada je bio ohrabren da se bavi ovim hobijem, piše Medium.

Nastavio bi da slika do kraja života. Za razliku od Churchilla ili Hitlera, Eisenhower je preferirao portrete. Svoje gotove slike često bi poklanjao.

Luj XIV je volio balet

Čovjek poznat kao “Kralj Sunce” u potpunosti je redefinirao francusku monarhiju tokom svoje 72-godišnje vladavine. Izgradio je Versaj, proširio granice Francuske i transformisao svoje kraljevstvo u evropski kulturni centar.

Ipak, dok je sve ovo radio, Louis se bavio nečim drugim – baletom.

Bio je opsjednut baletom, a stručnjaci procjenjuju da je učestvovao u 40 značajnih baleta i odigrao duplo više uloga.

Ali Louis je također koristio balet za više od zabave. To je bilo oruđe političke moći. Držanjem francuske aristokratije usredotočenoj na učenje novih plesnih koraka, Louis ih je spriječio da planiraju potkopavanje njegovog autoriteta.

George Washington je bio dobar plesač

Popularni vođa George Washington — kao i većina južnjačkih aristokrata tog vremena — bio je dobro upućen u balske plesove.

Kao mladić, Washington je već stekao reputaciju zbog svog talenta – posebno zbog svog gracioznog menueta.

Čak i dok je vodio kontinentalnu vojsku, vrhovni komandant je ipak nalazio vremena za ples. Godine 1779. Washington je plesao tri sata uzastopno sa suprugom generala Nathaniela Greenea.

Washingtonovi labavi putevi nastavili su se sve dok nije napustio javnu funkciju.

Oproštajni bal održan u njegovu čast 1797. godine dočekao je sa 1.200 gostiju.

Građani Filadelfije podigli su veliki šator sa podijumom za ples ispod njega, a sve kako bi predsjednik mogao ući u još jednu noć plesa prije nego što se povuče u Mount Vernon.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!