Upotreba antibiotika kod beba povezana s alergijama i astmom

Shutterstock / Ilustracija

Djeca ispod dvije godine starosti kojima se daju antibiotici vjerovatno će razviti mnoge od bolesti ili stanja kasnije u životu, pokazala je najnovija studija.

Bebe i novorođenčad koji su primili jednu dozu antibiotika vjerojatnije će dobiti astmu, ekcem, peludnu groznicu, alergije na hranu, celijakiju, probleme s težinom i pretilošću te poremećaj hiperaktivnosti s deficitom pažnje kasnije u djetinjstvu, navodi se u studiji objavljenoj s Klinike Mayo u ponedjeljak, prenosi CNN.

Višestruko liječenje antibioticima u dobi ispod dvije godine povezano je s više bolesti kod djeteta, pokazalo je istraživanje, a bolesti su se razlikovale u ovisnosti od djetetova spola, dobi, vrste lijeka, doze i broja doza.

“Želimo naglasiti da ova studija pokazuje povezanost, a ne uzročnost ovih stanja“, rekao je jedan od autora istraživanja Nathan LeBrasseur, istraživač u Centru za starenje Klinike Mayo. “Ova otkrića su prilika da se buduća istraživanja usmjere na utvrđivanje pouzdanijih i sigurnijih pristupa vremenu, doziranju i vrstama antibiotika za djecu u ovoj dobnoj skupini.”

Istraživači su analizirali podatke na uzorku od preko 14.500 djece koja su dio Rochester Epidemiology Projecta, dugotrajnog istraživanja koje analizira medicinsku evidenciju volontera u Minnesoti i Wisconsinu. Otprilike 70 posto djece u ovom istraživanju primilo je barem jedan antibiotik, a većina je primala više antibiotika.

Među djecom koja su dobila jedan ili dva propisana antibiotika, samo su djevojčice bile u znatno većem riziku od razvoja astme i celijakije u usporedbi s neeksponiranom grupom“, napisali su LeBrasseur i njegov tim.

Suprotno tome, uzimanje tri do četiri antibiotika povezano je s većom učestalošću astme, atopijskog dermatitisa i prekomjerne tjelesne težine kod oba spola, ADHD-a i celijakije u djevojčica te pretilosti kod dječaka”, istaknuto je.

Bebe oba spola koja su primila pet ili više antibiotika imale su “znatno veći rizik od razvoja astme, alergijskog rinitisa, prekomjerne tjelesne težine, pretilosti i ADHD-a”, pokazalo je istraživanje. Djevojke su bile u većem riziku od celijakije.

Studija je otkrila da je penicilin, jedan od najčešće propisanih antibiotika, povezan s “povećanim rizikom od astme i prekomjerne tjelesne težine kod oba spola, celijakije i ADHD-a u djevojčica te pretilosti u dječaka, dok su povezani sa smanjenim rizikom za autizam u djevojčica.

Još je jedan uobičajeni antibiotik, cefalosporin, povezan s većim rizikom za najveći broj ovih stanja a, “jedinstveno, s autizmom i alergijama na hranu”, otkrilo je istraživanje.

Minimiziranje upotrebe antibiotika može biti korisno za sprečavanje rezistencije na antibiotike, ali na temelju ove studije to bi moglo igrati i ulogu u očuvanju mikrobioma“, rekla je pedijatrica dr. Jennifer Shu, autorica knjige “Zdravlje djeteta i djeteta” i Američke akademije za pedijatriju “Put kući s novorođenčetom.” Shu nije bila uključena u studiju.

Naravno, potrebna su detaljnija istraživanja kako bi se potkrijepile ili opovrgle ove spoznaje“, rekla je, dodavši nije jasno jesu li nalazi studije “povezanost ili uzročnost”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad