Slučajno otkrivene baterije koje će moći trajati 400 godina

Nauka 02. dec 201622:38 > 22:40
Pixabay

Dok su usavršavali nanožice za obične punjive baterije, naučnici s američkog univerziteta Carolina slučajno su otkrili način na koji bi baterije mogle trajati i do 400 godina, prenosi Business Insider.

Do ovog revolucionarnog otkrića došla je studentica Mya Le Thai, dok je istraživala svojstva zlatnih nanožica koje je premazivala elektrolitnim gelom. Nanožice su odlični vodiči struje, no jako su osjetljive i ne mogu izdržati puno punjenja baterije.

Nakon što ih je Mya Le Thai premazala elektrolitnim gelom, zaključila je kako bi takva baterija mogla izdržati 200.000 punjenja tokom tri mjeseca, a da ne izgubi na kvalitetu. To bi značilo da bi ovakva baterija u običnom smartphoneu ili laptopu mogla izdržati do čak 400 godina, iako naučnici još uvijek nisu sigurni zašto ovakav spoj može napraviti tako dobru bateriju.

Reginald Penner, voditelj odjela za hemiju na Univerzitetu Carolina, izjavio je: “Ovo je nevjerojatno, obično ovakve baterije počnu gubiti na kvaliteti nakon samo 5.000 do 6.000 ciklusa, maksimalno 7.000.”

Istraživači sada pokušavaju naći zamjenski materijal za zlato, koje je preskupo za masovnu proizvodnju ovih baterija, prenosi Balkan Android.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.