Kako se Wikipedia stara o tačnosti podataka

Nauka 16. jan 201722:19 > 22:34
N1

Wikipedia, najveća slobodna onlajn enciklopedija na svijetu, obilježila je 16 godina postojanja. Godišnjica je obilježena i u beogradskoj Univerzitetskoj biblioteci Svetozar Marković.

Na 16. rođendan najveće svjetske onlajn enciklopedije, urednici Wikipedije na srpskom jeziku kažu da ona danas ima preko 40 miliona različitih članaka i tema, koji su napisani na preko 250 jezika.

Dodaj da najveću onlajn riznicu može da uređuje bilo ko, informacijama iz različitih oblasti. Za N1 kažu da postoje podaci za koje je utvrđeno da nisu bili tačni, te se zbog toga enciklopedija redovno kontroliše.

“Wikipedia je puna podataka koji su navedeni, a nisu referenca, izvor ne postoji. Možda je tačno, možda nije tačno, i onda provjeravate. Ne vjerujete ničemu što vidite dok se ne uvjerite da je nešto adekvatno referencirano, da ima izvore”, objašnjava urednik Wikipedije Dragan Satarić.

Milorad Dimič objašnjava da je počeo da uređuje Wikipediju prvenstveno iz oblasti medicine. “I pri tome sam nastojao da svaki članak bude potkrepljen sa što više referenci. Tako smo stvorili jednu bogatu bazu članaka koji imaju sve više i više kvalitetnih, aktuelnih i savremenih referenci”, ističe on.

Wikipedija na srpskom jeziku postoji već 14 godina. Urednici kažu da su najtraženiji podaci iz historije, geografije, društvenih nauka i sporta. Tvrde da je u posljednje vrijeme najveće interesovanje za biografijom Novaka Đokovića.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.