Povezanost čovjeka i majmuna prvi put na dnevnom redu

Nauka 25. maj 201718:13 > 19:08
Pixabay

Senat Univerziteta u Banjaluci jednoglasno je odlučio da ovo tijelo, ali ni različiti skupštinski odbori, nisu mjesto za raspravu o naučnim teorijama, posebno onim koje se pokreću putem peticija.

Tako se Senat koji je danas razmatrao inicijativu za reviziju Darwinovove teorije, po ovom pitanju proglasio nenadležnim.

Da čovjek i majmun imaju istog pretka, te da je čovjek evoluirao od majmuna, osnovci uče u školama godinama. Tu teoriju osporava grupa akademika, profesora, umjetnika, sveštenika iz Srbije. Svoju peticiju poslali su i Univerzitetu u Banjaluci.

Mišljenje o Darwinu tako su iznijeli članovi Senata, pravnici, ekonomisti, umjetnici, ali i studenti.

Šta je alternativa Darwinovoj teoriji ne odgovaraju u Banjaluci. Javnost je ipak percipirala da su nasuprot darvinista, takozvani kreacionisti, koji vjeruju da je Bog stvorio svijet i ljude.

Rektor banjalučkog Univerziteta koji je u prvi mah cijelu priču želio staviti ad acta, kaže da je Senat raspravljao o tački poštujući slobodu govora.

Bura u vezi Darwinove teorije prelila se iz Srbije u Republiku Srpsku. O izučavanju teorije evolucije u školama, te o pitanjima postanka svijeta bavili su se Univerziteti, akademici, novinari, sveštenici, doktori u susjednoj zemlji. U Bosni i Hercegovini, povezanost čovjeka i majmuna, i pitanja evolucije, prvi put su na dnevnom redu.

Senat Univerzitetu u Banjaluci proglasio se tako nenadležnim za pitanja reviziej Darwinove teorije, uz opasku novinarima da su im svi zanimljiviji sagovornici osim profesora biologije, koji ipak nisu stali pred našu kameru.

Opširnije u prilogu Snežane Mitrović.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.