Astronauti se spustili na Zemlju nakon rekordnih 340 dana

Nauka 02. mar 201610:47 > 10:57
Snapshot

Astronaut NASA-e Scott Kelly i ruski kozmonaut Mihail Kornijenko spustili su se u srijedu na Zemlju nakon rekordnih 340 dana u svemiru, što je najduža svemirska misija u sklopu priprema za buduće letove ljudske posade na Mars.

Kako je bilo i predviđeno kapsula Sojuza spustila se u 5.30 po srednjoevropskom vremenu u stepi Kazahstana, a u njoj je osim Kellyja i Kornijenka bio i ruski kozmonaut Sergej Vokov, prenosi agencija AFP.

“Zrak je ovdje tako dobar. Pitam se zašto ste svi tako ‘zabundani'”, uzviknuo je Scott Kelly po izlasku iz kapsule, prema snimkama koje je prikazala američka svemirska agencija (NASA).

Kornijenko (55), i Kelly (52), stigli su na Međunarodnu svemirsku stanicu (ISS) 27. marta 2015. i ondje ostali gotovo godinu dana što je najduži neprekidan boravak na ISS-u otkako je u 2002. godina osposobljen za prihvat putnika.

Na ISS-u su dvojica astronauta redovno prolazila ljekarske preglede i niz testova te analiza kako bi se proučili učinci dugog vremena mikrogravitacije na ljudski organizam.

Uzorci tjelesnih tekućina bili su im uzeti prije leta u svemir, zatim su uzimani redovno tokom misije, a nastavit će se to činiti i duže od godinu dana nakon njihovog povratka na Zemlju.

Kellyjev brat blizanac, nekadašnji astrounaut Mark Kelly, također je na tlu sudjelovao u istraživanju. Svi uzorci i podaci koji su redovno uzimani od dvojice braće trebali bi poslužiti kao tačno i korisno poređenje fizioloških učinaka dugotrajnog puta u svemir.

Bestežinsko stanje ima i dobro poznate učinke na mišiće i na skelet jer smanjuje mišićnu masu i gustoću kostiju zbog čega astronauti moraju redovno vježbati.

Sergej Vokov koji je poletio na ISS 15. decembra 2015. proveo je u orbiti 182 dana.

Misijom, koja je upravo završila, Scott Kelly je potukao dva američka rekorda jer je ostvario najduži boravak u svemiru od 340 dana i ukupno 540 dana u orbiti.

No apsolutni rekorder najdužeg boravka u svemiru drži ruski kozmonaut Valerij Poljakov koji je ostao duže od 14 mjeseci u nizu, 437 dana na nekadašnjoj svemirskoj stanici Mir 1994. i 1995. godine.

Rekord najdužeg boravka u orbiti također drži ruski kozmonaut, Genadij Padalka koji je počeo zadnjih od šest svojih svemirskih letova u isto vrijeme kada i Kelly i Kornijenko u martu 2015. te je ukupno kružio oko zemlje 879 dana.

Šesnaest zemalja, među njima Evropa, Japan i Kanada, sudjeluje u projektu ISS-a, svemirskog laboratorija postavljenog u orbitu 1998. Veličine peterosobne kuće, stanica vrijedna 100 milijardi dolara koju su najvećim dijelom finansirale Rusija i Sjedinjene Države, postavljena je 400 kilometara iznad Zemlje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.