Premijer Tihomir Orešković odbacio je danas u Saboru sve navode iz zahtjeva vladajuće Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) za njegov opoziv i ocijenio da su sve optužbe lažne i neosnovane.
“Pravi razlog za rušenje Vlade je taj što sam zbog zaštite nacionalnih interesa počeo da radim na rješenju spora Ine-Mol kroz nastavak arbitraže i nove pregovore, što nekima nije odgovaralo. Ostat će zabilježeno da je ova vlada pala, ako tako oduči Sabor, radi ličnih interesa pojedinaca. Pokušao sam to da spriječim i to je moja jedina krivica”, rekao je Orešković u obraćanju u Saboru koji danas raspravlja o njegovom opozivu.
Odbacujući sve navode iz zahtjeva HDZ za njegov opoziv, Orešković je rekao da je iza inicijativa da ga se smjeni stoji i to što je odbio da na vodeće funkcije u Sigurnosno-obavještajnoj agenciji (SOA) imenuje osobe koje po njegovom mišljenju nisu udovoljavale zakonskim uslovima.
“Sve optužbe protiv mene su lažne i neosnovane. Nikada u historiji hrvatske demokratije nije se dogodilo da vladajuća većina ili njen dio pokreće opoziv predsjednika Vlade kojeg su sami izabrali, pogotovo ne s ovako teškim optužbama”, naglasio je Orešković.
Povodom tvrdnje da je izgubio povjerenje HDZ, jer je tražio da lideri HDZ Tomislav Karamarko i lider Mosta Božo Petrov odstupe s mjesta potpredsjednika Vlade, Orešković je rekao da je to učinio zbog neizvjesnosti koja je proizilazila iz mogućeg sukoba interesa Tomislava Karamarka što je postalo “preveliki teret” za vladu. “Sad znamo da je i Komisija za utvrđivanje sukoba intersa utvrdila da je on bio u sukobu interese”, dodao je premijer.
Orešković je rekao da je ponosan na sve što je napravio kao predsjednik Vlade, a svoj govor je završio rečenicom: “Neka dragi Bog čuva Hrvatsku!”.
U Saboru je oko podneva počela rasprava o opozivu premijera poslije koje se očekuje i glasanje. Za opoziv je potrebna podrška 76 poslanika u Saboru. Partner HDZ u Vladi, Most stoji i dalje uz premijera, ali su podršku opozivu najavile neke opozicione stranke, među njima i SDP, tako da HDZ i bez Mosta ima dovoljno ruku za rušenje premijera.
Opozivom premijera pada cijela vlada, a potom počinje da teče rok od 30 dana u kojem parlamentrane stranke mogu da formiraju novu većinu i imenuju novog mandatara. Ukoliko do toga ne dođe, raspisuju se prijevremeni izbori.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.