U naselju Busije kraj Zemuna večeras će biti obilježena 21. godina od početka hrvatske vojno-policijske akcije "Oluja" tokom koje je prema podacima srpskog Komesarijata za izbjeglice iz Hrvatske protjerano više od 200.000, a ubijeno i nestalo skoro 2.000 Srba.
U okviru centralne državne manifestacija obilježavanja 5. augusta, Dana sjećanja na stradanje i progon Srba, parastos za sve stradale služiće srpski patrijarh Irinej, najavljeno je iz Vlade Srbije.
Na manifestaciji u tom pretežno izbjegličkom naselju govoriće premijer Srbije Aleksandar Vučić, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i “djevojka iz kolone” izbjeglica Jelena Šarić.
Prema podacima srpskog Komesarijata za izbjeglice, u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” protjerano je 250.000 krajiških Srba, njih 1.856 je ubijeno, a 836 se vode kao nestali. Akcija “Oluja” počela je 4. augusta 1995. ofanzivom hrvatske vojske i policije i jedinica Hrvatskog vijeća odbrane na područja Banije, Like, Korduna i sjeverne Dalmacije, odnosno na samoproklamovanu Republiku Srpsku Krajinu.
Dan kasnije, 5. augusta, hrvatska vojska je ušla u gotovo napušten Knin i istakla hrvatsku zastavu, dok su kolone izbjeglica na traktorima i drugim poljoprivrednim vozilima ulazile u Srbiji.
Akcija “Oluja” ubraja se u jedno od najsurovijih etničkih čišćenja na području bivše SFRJ, a u njoj je učestvovalo 138.500 pripadnika hrvatskih snaga, kojima su se, po hrvatskim izvorima, suprotstavile srpske snage od oko 31.000 vojnika.
U Hrvatskoj je 5. august državni praznik koji se slavi kao Dan pobjede i domovinske zahvalnosti za akciju “Oluja” kojom su pod hrvatsku upravu vraćeni najveći dijelovi teritorija koje su držali pripadnici snaga pobunjenih Srba u Hrvatskoj.
Porodice nestalih: Slaveći Oluju, Hrvatska slavi rat
Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije ocijenila je danas da Hrvatska, slaveći akciju “Oluja”, zapravo slavi rat i protjerivanje građana srpske nacionalnosti sa svoje teritorije.
“Dvadeset jednu godinu od akcije ‘Oluja’ u kojoj je ubijeno više od 1.200 srpskih civila, od kojih je više od 60 odsto bilo starije od 60 godina, službena Hrvatska nije u stanju da odvoji dobro od zla i zločince od onih koji to nisu. Osnažena oslobađajućim, sramnim presudama hrvatskim generalima, koje je za počinjene zločine u ‘Oluji’ donio Haški tribunal, Hrvatska slavi pobjedu koja to nije i slavi rat i proterivanje građana srpske nacionalnosti sa svoje teritorije”, navodi se u saopštenju tog udruženja.
Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije je navela da je Hrvatska za te zločine pravosnažno osudila samo jedno lice, što “jasno govori da nije u stanju i ne namjerava ozbiljno suditi za ove i sve druge ratne zločine počinjene nad Srbima”.
“Dok god se službena Hrvatska jasno ne ogradi od zločina počinjenih u akciji ‘Oluja’ i etničkog čišćenja Srba u toj akciji, ta akcija ima zločinački karakter i daje za pravo svima koji tvrde da je 1991. godina, za Srbe u Hrvatskoj samo nastavak 1941. godine”, dodaje se u saopštenju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.