Oko 5.000 porodica na području Skoplja pretrpjelo je štetu u nevremenu koje je prošlog vikenda pogodilo glavni grad Makedonije, javila je televizija Telma.
Državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Makedonije Besir Jašari rekao je da su stručne ekipe na terenu i da procjenjuju štetu, a najavio je da će ljudi “biti na vrijeme obeštećeni”.
Još ne može da se kaže kolika je šteta, ali je izvjesno da će utjecati na poljoprivredu, rekao je Jašari. On je dodao da razlog za to što je jaka kiša napravila štetu nisu odvodni kanali koji se redovno čiste.
Jašari je istakao da na uklanjanju stradale stoke, kako bi se spriječilo širenje zaraze, od jučer radi sedam ekipa Ministarstva poljoprivrede i četiri Agencije za hranu i veterinu.
U Makedoniji je za četvrtak popodne i petak ponovo najavljeno nevrijeme sa jakom kišom, grmljavinom i snažnim vjetrom, prenijela je Televizija Telma.
Pozivajući se na državnu hidrometeorološku upravu, Telma navodi da će Makedonija ta dva dana da bude pod utjecajem vlažne i hladne vazdušne mase sa sjevera koja će izazvati jaku kišu, grmljavinu, jaka električna pražnjenja i jak vjetar.
U petak preko dana duvaće pojačan do jak vjetar, koji će na nekim mjestima dostizati brzinu i preko 90 kilometara na sat, a doći će i do značajnog pada temperature.
U jakom nevremenu koje je u subotu pogodilo Skoplje i Tetovo načinjena je velika materijalna šteta, a na području glavnog grada Makedonije poginule su 22 osobe, dok se, prema policiji, još traga za jednom 16-mjesečnom bebom.
Direktor Agencije za zaštitu i spasavanje Šaban Saliju danas je rekao da su još četiri osobe prijavljene kao nestale.
Povodom primjedbi građana iz pogođenih područja Skoplja da državne institucije nisu dovoljno i na vrijeme reagovale, on je rekao da su ekipe te agencije stalno na terenu i da rade aktivno sa svih 85 pumpi koje imaju, kao i da će ih vlada snabdjeti sa još oko 1.000 pumpi.
Olujno nevrijeme u subotu uvečer je trajalo više sati i nanijelo je velike materijalne štete. Voda je u Skoplju ušla u stambene zgrade, poplavila Klinički centar, kidala drveće, bujica je nosila automobile, a mnogi građani su bili zaglavljeni u vozilima na podvožnjacima i raskrsnicama u nižim dijelovima grada.
Najteže su pogođena sjeveroistočna prigradska naselja Stajkovci i Čento, Sinđelić, Aračinovo i Smiljkovci, gdje je nadošla voda izazvala odrone i poplavila kuće. Veći dio tih naselja i dalje je pod vodom, a građanima na saniranju posljedica pomaže i vojska.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.