Iako se MUP jučer pohvalio kako je izvan snage stavljena europska Uredba kojom se počela vršiti sustavna provjera nad svim putnicima između Hrvatske, Slovenije i Mađarske gužve koje su obilježile prethodna dva dana i dalje putnike drže na granicama po nekoliko sati.
Hrvatska policija danas ne daje izjave, a nije jasno kakvu im kontrolu provode slovenske kolege. Naša ekipa provela je dan na granici s nezadovoljnim putinicima.
Gužva i nervoza na granicama između Hrvatske i Slovenije traje i dalje.
”To je ova naša Europa, gdje mi svi želimo da idemo”, ”Ovo nije moguće, u automobilu imam dvoje male djece, nešto je ovdje pogrešno, jako pogrešno”, može se čuti od nervoznih putnika.
Zašto gužve i dalje traju iako je policija još jučer objavila kako strože mjere zbog dugih čekanja privremeno stavlja izvan snage, putnicima nije jasno.
”Umjesto da se granice ukinu, kao što su bili rekli, kao schengen, oni uvode još neke sankcije”, kazao je našem reporteru nezadovoljni putnik.
”Dva sata i četrdeset minuta, od bivše granice do ovdje. Rekli su da će ukinut ovo, ali nisu. Nikad do sada nisu bile ovakve gužve”, govori drugi putnik.
Policija danas s hrvatske strane ne daje izjave, poručuju kako rade sve po dogovoru te da u slučaju dužih čekanja ubrzavaju propusnost.
Sa slovenske strane nema odgovora koji se putnici i koliko često skeniraju iako je premijer Miro Cerar jasan.
”Provođenje europske Uredbe na granici između Slovenije i Hrvatske dovelo je do neodržive situacije. Razgovarao sam s hrvatskim premijerom Plenkovićem i složili smo se da je ova situacija neprihvatljiva. Hrvatska i Slovenije pripremili su prijedloge za Komisiju da se ovaj režim čim prije promijeni”, kazao je Cerar.
No, te promjene velikom broju putnika očito još nisu vidljive, iako iz MUP-a poručuju da u slučaju dužih čekanja ubrzavaju protok.
Inače, provjere su uvedene iz sigurnosnih razloga. Umjesto vizualne kontrole, građanima Unije trebalo je biti uvedeno skeniranje putnih dokumenata. Prvo na hrvatskoj strani kroz nacionalnu i Interpolovu bazu, pa onda i na slovenskoj strani – samo metar.
Nova stroža pravila Europska komisija predložila je kao izravan odgovor na napade u Parizu te na rastuću prijetnju ISIS-ovih boraca koji su na bojišta otišli kao državljani Unije i sada bi se mogli početi vraćati. Njihov se broj procjenjuje na oko 5 tisuća.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.