Amerika podržava formiranje Vojske Kosova

Regija 22. dec 201411:44 > 11:47
N1

SAD podržavaju tranziciju Bezbjednosnih snaga Kosova u Oružane snage, ali je za tu transformaciju potrebno je mnogo raditi na političkom i diplomatskom planu, izjavila je američka ambasadorica na Tracey Ann Jacobson.

Ona je kazala da je to opravdan plan koji je proizašao iz procesa dvogodišnjeg razmatranja sektora bezbjednosti na Kosovu koji su SAD podržale i svojim savjetnicima.

“Prema našem stanovištu plan je izuzetno odmjeren, odgovoran i prikladan. Mislim da teret za ovo pada na vladu i o tome sam razgovarala s ministrom (Hakijem) Demolijem, da treba da ljudima objasnimo taj proces. Ne radi se o stvaranju velike vojske, već o oružanim snagama s prikladnom veličinom koja ima za mandat da predstavi gdje se sada nalazi Kosovo u njenom razvoju”, rekla je ona.

Dodala je da je to problem, jer promena imena zahtjeva ustavne promene za koje je potrebno dvije trećine glasova poslanika u parlamentu i dvije trećine glasova poslanika manjina, a srpski poslanici nisu podržali osnivanje vojske Kosova u prethodnom mandatu.

Zajednica opština u skladu sa kosovskim zakonima

Govoreći o Zajednici opština sa srpskom većinom Tracey Ann Jacobson je dodala da je to pitanje dogovoreno u Briselu i sve treba da bude u skladu s kosovskim zakonima.

“Njena specifična ovlaštenja su opisana u sporazumu, ali nisu u potpunosti tu utvrđena. Srbi kažu da ne žele da to bude slično sa nevladinom organizacijom. Ja razumijem njihovu zabrinutost, međutim, također nema potrebe za trećim stepenom vladavine kao neki modeli o kojima se razgovaralo”, kazala je ambasadorica.

Prema njenim riječima, zajednica bi trebalo da bude organ koordinacije koji omogućava nastavak finansiranja iz Srbije, kako je to predviđeno u planu Martija Ahtisarija ili prema Sporazumu iz aprila 2013. godine, posebno u oblastima kao što su zdravstvo i obrazovanje.

Tracey Jacobson je dodala da nema nijednog razloga da Srbija ne nastavi da finansira te oblasti.