Srbija otvorila još dva poglavlja u pregovorima s EU

Regija 20. jun 201718:48 > 21:16
Tanjug/Ivan Ilić

Srbija je na šestoj Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu otvorila još dva poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom. Poglavlje 7 - o intelektualnoj svojini i Poglavlje 29 - o carinskoj uniji.

Tako je sada otvoreno ukupno deset od 35 poglavlja, a dva su već privremeno zatvorena. 

Ministarka za evropske integracije Jadranka Joksimović kaže da je otvaranje poglavlja o intelektualnoj svojini važno za građane i privredu, za pravnu sigurnost, kao i za autore i njihova prava, za suzbijanje proizvodnje i rasturanja lažnih proizvoda, kao i za istraživanje i razvoj. 

Kroz otvaranje poglavlja pokazujemo da smo u reformski proces ušli zbog našeg društva i građana, a i zbog krajnjeg cilja, pristupa EU. Želim da istaknem da je Srbija prije svega okrenuta reformama na unutrašnjoj agendi, a vjerujemo da su evropske intregracije najbolji put i mehanizam da budemo u tome uspješni“, kazala je Jadranka Joksimović na konferenciji za novinare nakon otvaranja poglavlja.

Joksimović je kazala da se nada da do kraja godine Srbija može otvoriti još neka poglavlja. “Ovo je dobar signal i otvorena vrata za Srbiju od EU. Međunarodne okolnosti nekad idu na ruku, a nekad ne, ali vjerujem da u narednih četiri-pet godina možemo dostići spremnost da razgovaramo o ulasku u EU“, kazala je ona.

To su, kako je ranije istakla, sektori koji stvaraju dodatnu vrijednost u stabilnoj ekonomiji zasnovanoj na znanju. Poglavlje 29, o carinskoj uniji, obuhvata propise i mehanizme za automatsku primjenu svih carinskih postupaka za uvoz i izvoz, tranzit, čime se pospešuju uslovi poslovanja.

Direktor u EK za susjedne zemlje i proširenje Kristijan Danijelson kazao je da je sastanak bio “veoma dobar”: “On je pokazao veoma jasno da je evropska perspektiva Srbije čvrsta i realna. Otvorili smo dva poglavlja, o intelektualnoj svojini i carinskoj uniji, i oba poglavlja tiču se šire oblasti od pristupa EU. Ona su suštinska za konkurentnost srpske ekonomije“.

Sa posvećenošću Srbije, uvjeren sam da još poglavlja može biti otvoreno do kraja godine. Zarad tog cilja, Srbija mora da napravi značajne i kredibilne reforme u sferi vladavine zakona, posebno u sudstvu, bavljenju ratnim zločinima i borbi protiv korupcije. Također je neophodno da ostane posvećena normalizaciji odnosa s Kosovom“, dodao je on.

Iako je međuvladina konferencija bila zatvorena za javnost, odvijala se po ustaljenoj proceduri. Na početku predsjedavajuća zemlja EU, to je u ovom času Malta, iznijela je zapažanja o napretku u oblastima na koja se odnose poglavlja, a potom se prisutnima obratio neko iz Evropske komisije. To ovog puta nije bio evropski komesar Johanes Hahn, već direktor u EK za susjedne zemlje i proširenje Kristijan Danijelson. Nakon toga, predsjedavajući je postavio formalno pitanje da li se zemlja slaže da se otvore poglavlja u skladu sa platformom koju je prihvatila EU.

Pošto je šef srpske delegacije Jadranka Joksimović dala saglasnost, poglavlja se formalno smatraju otvorenim.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mrežaTwitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.