Poslije čuvara kontejnera, sada će dobiti i čuvare vodovoda?

Regija 02. jul 201717:35 > 20:31
N1

Nakon čuvara kontejnera, Novi Sad će dobiti i profesionalne čuvare objekata vodovodnog sistema. U tenderu koji je raspisalo JKP „Vodovod i kanalizacija“, traži se neodređen broj radnika koji će biti angažovani po pređenom kilometru, a kilometraža koju mobilne patrole treba da obiđu iznosi dva obima cijele zemaljske kugle.

U tenderu koji je raspisao novosadski Vodovod traže se profesionalni čuvari za 819 objekata, koji će za ukupno 43.000 radnih sati preći nešto više od 84.000 kilometara. Objekte vodovodnog sistema čine izvorišta, magacini i poslovne zgrade. Postoji li ih u Novom Sadu baš 819?

„Tačno znate da ne postoji, postoji 91 objekat, koliko mi se čini. To je za devet mjeseci kad se pomnoži, da bismo dobili jediničnu cijenu u ponudi“, objašnjava Gvozden Perković, direktor JKP Vodovod i kanalizacija.

Tačan broj u tenderu ne stoji, niti da bi trebalo da se množi sa devet, jer je to, kaže direktor, poslovna tajna. Prema njegovim riječima, razlog je to što je vodovodni sistem od strateškog značaja i ne mogu da otkrivaju detalje ni u javnom pozivu.

N1: Šta je konkretno poslovna tajna? Ne morate otkrivati poslovnu tajnu, već samo na šta se ona odnosi?

Perković: Na objekte, na pogone, sistem bezbjednosti, u kom su stanju.

N1: Zar objekti „Vodovoda“ nisu nešto što je ljudima koji žive u Novom Sadu poznato gdje se nalaze?

Perković: Pa, tako ako ćemo razmišljati ili filzofirati – i svi vojni objekti su poznati svima pa su pod posebnim režimom obezbjeđenja.

Prema njegovim riječima, mobilne ekipe dnevno će prelaziti 156 kilometara kako bi obišli sve objekte, što za devet mjeseci, ukoliko bi radili 30 dana mjesečno, iznosi broj kilometara koji je tražen na tenderu. Međutim, da li su taj posao mogli da rade oni koji u „Vodovodu“ već dobijaju plate za obezbjeđivanje tih objekata?

Direktor kaže, zakon ih obavezuje da angažuju profesionalce.

„Jednostavno, to je budućnost, a ovo što je dosad rađeno, to je, da kažem, bezbjednosno kameno doba. To su razlozi, više nego očigledni“, kaže Perković i dodaje da će dosadašnji radnici obezbjeđenja biti prebačeni u neke druge sektore po potrebi.

U pitanju je već druga nabavka profesionalnog obezbjeđenja koje u posljednjih mjesec dana raspisuje neko novosadsko javno preduzeće prije samo nedjelju dana angažovani su čuvari koji bi trebalo da paze na bezbjednost kontejnera.

Od vandala i sakupljača sekundarnih sirovina kontejnere u Novom Sadu čuvaće dvije firme, koje će za to inkasirati šest miliona dinara. Oni koji će paziti na vodovodni sistem, proći će daleko bolje – u budžetu je za njih izdvojeno oko 35 miliona dinara.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.