Novi primjer vršnjačkog nasilja - potresan snimak gdje školski drugovi brutalno tuku i maltretiraju učenicu trehničke škole iz Aranđelovca odgledale su hiljade korisnika Facebooka.
Resorno ministarstvo u tu školu šalje prosvjetnu inspekciju i pokreće vaspitno-disciplinski postupak protiv svih aktera tuče, a Više javno tužilaštvo u Kragujevcu najavljuje krivični postupak protiv tri maloljetne osobe zbog vršnjačkog nasilja.
Cijeli minut traje mučni snimak, iz srednje Tehničke škole iz Aranđelovca. Dan pošto se pojavio na internetu, majka prebijene djevojčice, za portal Srbija danas, otkriva da se sve dogodilo 13. oktobra. Uzrok tuče navodno je to što su njenoj kćerki upali na Facebook profil i koristili ga da fotografije neprimjerenog sadržaja šalju dječacima iz škole.
“Sve nam je rekao njen drug iz njene škole, koji nam je tu u komšiluku. Rekao nam je da su je šamarali. Ona je to prećutala. Taj dan, kad se sve izdešavalo u školi nije bio niko od dežurnih, ni direktor, ni bilo ko da odreaguje. Ćerkin drug je sišao dole kod direktora, ali on nije bio tu”, rekla je majka pretučene djevojčice.
“Nisam mogao da budem tu jer se sve dešavalo u popodnevnoj smeni u pola sedam uveče”, odgovara direktor škole.
Šta se tačno dešavalo utvrđivat će prosvjetna inspekcija. Protiv svih aktera tuče pokrenut je vaspitno-disciplinski postupak, a protiv troje bit će pokrenut krivični postupak zbog vršnjačkog nasilja. U Ministarstvu prosvjete Srbije, kažu da su pogođeni i šokirani scenama nasilja u aranđelovačkoj školi.
“Sada nama može da se čini da imamo mnogo više vršnjačkog nasilja nego pre, međutim reč je o efektu prijavljivanja i vidljivosti”, kaže Milja Krivokuća, iz Grupe za zaštitu od nasilja i diskriminacije Ministarstva prosvjete.
Ne samo da je vidljivije, nasilja ima više nego ranije, vjeruje psihoterapeut Marko Braković.
“Roditelji zbog teških uslova za život u smislu dugog radnog vremena, malih plata, ne mogu da stignu dovoljno da se bave decom, niti da daju novac da to radi neko umesto njih i onda deca ostaju sama pored interneta, pored telefona, i nasilje postaje jedan od legitimnih načina komunikacije. Onda to bude način na komunikacije i kada dete ode u školu i pošto svako detinjstvo i adolescencija traže grupu oni se udruže i tako se ophode sa onima koje ne vole”, rekao je Braković.
“Škola u tom smislu nije izolovana od celokupne društvene situacije. Deca već do sedme godine naučne izvesne obrasce ponašanja. Tako da mi ne bežimo od odgovornosti obrazovnog sistema ali problem nasilja i vršnjačkih odnosa je problem koji treba da se rešava intersektorski”, ocjenjuje Krivokuća.
Za šest godina, koliko u Ministarstvu prosvjete postoji telefon za prijavu nasilja u školama, mjesečno bude prijavljeno oko 20 slučajeva, uglavnom verbalnog nasilja. Da li je to više nego prije 10 godina – odgovora nema jer su u Ministarstvu promijenili način praćenja i prijavljivanja nasilja u školama.