Od otvaranja migrantske krize zvanična Budimpešta jasno pokazuje svoju netrpeljivost prema muslimanima, koji se proglašavaju stranim tijelom u hrišćanskoj Mađarskoj. Ali osim izbjeglica, sa diskriminacijom se suočavaju i mađarski građani muslimanske vjeroispovijesti.
Mađarska će biti zemlja bez džamija, obećao je jedan od lidera vladajućeg Fidesa, jer gdje ima džamija, tvrdi on ima i problema.
“Vidimo da islamska zajednica ovdje može da živi sa nama i da funkcioniše u ovim okolnostima. Pošto je mađarska vlada zaustavila migrantski talas, apsolutno nema potrebe da se podižu džamije”, rekao je Đerđeli Gulaš, lider desne frakcije Fidesa.
Relativno malobrojna islamska zajednica ima svoje planove za podizanje velikog vjerskog centra sa medresom i džamijom. Za sada se okupljaju u nekoliko običnih zgrada, uglavnom u Budimpešti.
“To je islamofobična izjava. Članovi vjerske zajednice se proglašavaju teroristima. Kazati da, ako ne budemo zidali džamije, neće biti terorizma je obična glupost, jer ni jedan član islamske zajednice Mađarske nije počinio nikakav teroristički akt”, navodi Zoltan Bolek iz Islamske zajednice Mađarske.
I dio pozicije smatra da džamije ne pripadaju jednoj srednjeevropskoj hrišćanskoj državi.
“Ako smatramo da je podizanje jednog religijskog objekta rizik za javnu bezbjednost, na primjer za djecu, onda država treba to da zabrani”, navodi Agnes Vadai, potpredsjednica Demokratske koalicije.
Kao reakciju na ovakve stavove, Islamska zajednica je organizovala pješačke turističke ture po objektima muslimanske kulture i arapskim prodavnicama u Budimpešti.
“Većina ljudi nikada u svom životu nije srela nekog muslimana. O njima čuju uglavnom preko medija što im izaziva stres i tenzije. To je glavni razlog za organizovanje ovakvih tura”, navodi organizatorka Ana Lenard.
U jeku prošlogodišnje medijske hajke protiv muslimana, Arapa i izbjeglica u Mađarskoj, islamski vjerski poglavar Bosne i Hercegovine, reisu-l-ulema Husein Kavazović, pisao je mađarskom premijeru Viktoru Orbanu o historijskim podacima koji ukazuju na značajnu zajednicu mađarskih muslimana, koji su u 17. vijeku protjerani prema Slavoniji i Bosni. Odgovora nije bilo.
Sadašnja zajednica od oko 40 hiljada muslimana u Mađarskoj, povećava se iz godine u godinu, jer mnogi bivši studenti, sada izbjeglice, odlučuju da se nasele u Mađarskoj.