"Voleo bih da nije tačna izjava Izetbegovića"

Regija 13. nov 201722:18 > 22:33
DW

U Srbiji pitanje broj jedan danas bilo je šta je svojom izjavom da je "Kosovo i ranije trebalo da bude priznato" Bakir Izetbegović želio da poruči? Koliko je sve daleko otišlo pokazuje i činjenica da je za četvrtak sazvana sjednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije.

Uzalud se savjetnik za informisanje Bakira Izetbegovića oglasio i istakao da je odgovor bošnjačkog člana Predsjedništva BiH na pitanje da li će BiH priznati kosovsku nezavisnost, precizno, bio: “Nadam se da da”. I u BiH i u Srbiji nizale su se reakcije na dio onoga što je izjavio za Deutsche Welle.

“Što se mene tiče, Kosovo je dosad trebalo biti priznato. Sad će se naljuti moje kolege u Srbiji, ali naši pokušaji da se to uradi samo su nanijeli štetu unutar BiH, ništa nisu pomogli Kosovu”, kazao je Izetbegović.

Na inicijativu novoizabranog sekretara Savjeta za nacionalnu bezbjednost Nebojše Stefanovića u četvrtak će Savjeta raspravljati upravo o Izetbegovićevoj izjavi.

“Voleo bih da to nije tačno i da se radi o lošoj interpretaciji Izetbegovićeve izjave, jer ako je istina, to je jedan od najtežih udaraca koje Srbiji može da nanese jedna susedna zemlja”, poručio je Stefanović.

Ne može se lako preći preko Izetbegovićeve izjave, reaguje entitetski predsjednik Milorad Dodik i optužuje ga da želi da napadne Republiku Srpsku.

“Bakir izetbegović je srpski neprijatelj broj jedan! Udario je na Srbiju, udario na pitanje njegog teritorijalnog integriteta, drži lekcije o unutrašnjim odnosima”, naveo je Dodik.

U Srbiji, pak, ima i mišljenja da je Bakirova izjava pogrešno interpretirana.

“Van svake pameti je da neko ko je samo jedan od tri člana Predsedništva države koja čuva sopstveni teritorijalni integritet, želi da priznaje secesiju u drugoj državi. Čak i da to želi, to je nemoguće bez saglasnosti druge dvojice”, ocijenio je narodni poslanik u Skupštini Srbije Meho Omerović.

Što je u istom intervjuu priznao i sam Izetbegović: “Bez trojke ne možete rješavati međunarodne odnose. Ako srbijanski političar u Predsjedništvu, u Parlamentu, u Vijeću ministara to neće onda to ne dobiva, unatoč mojoj dobroj volji”.

Zato je sazivanje Savjeta za nacionalnu bezbjednost Srbije krajnje čudno jer Izetbegovićeva izjava ne može imati praktično dejstvo, poručuje Aleksandar Popov koji kontroverznu izjavu vidi kao marketinški potez koji “svima odgovara.”

“Čime se skreće pažnja sa unutrašnjih problema i pitanja i time se zamajavaju građani. Ovde je na dobitku i jedna i druga strana, jedino su na gubitku građani preko čijih se leđa sve ovo dešava”.

Dodikova najava izlaska RS-a iz BiH i Izetbegovićevo insistiranje na ukidanju RS-a kao genocidne tvorevine Popov vidi kao politički ping-pong čiji je cilj skretanje pažnje sa stvarnih problema u obje države.