Treći dan ne stišavaju se reakcije na sumnjičavost vladike Amfilohija Radovića o načinu na koji vlast u Srbiji pokušava da razriješi "kosovski čvor", ali i izjave patrijarha koje dio javnosti doživljava kao pokušaj smirivanja strasti. Nejasno je šta te izjave zaista znače i da li je na pomolu sukob u vrhu Srpske pravoslavne crkve.
Da li u crkvi zaista postoji ozbiljne nesaglasice prema državnoj politici o Kosovu? Poslije oštrih riječi mitropolita Amfilohija o strahu da Vučićeva politika vodi izdaji Kosova i kasnija reakcija patrijarha Irineja koji govori o Vučićevoj lavovskoj borbi za Kosovo, ostala je nepoznanica da li se radi o različitim mišljenjima, nesporazumu ili nečem ozbiljnijem. Za poznavaoce, nema dileme kako crkva vidi pitanje Kosova.
“Manje-više svi isto misle oko toga, svi imaju isto mišljenje, samo se stilovi razlikuju”, izjavio je đakon Nenad Ilić.
Ilić tvrdi da se izjave patrijarha i uticajnog mitropolita zapravo nadopunjavaju.
“S jedne strane izražena bojazan na osnovu raznih znakova da ovo ne ide u dobrom pravcu, a s druge strane izražena želja da taj koji je na vlasti uradi sve što može da se ne desi to što ne bi nikako valjalo…To da se lavovski borio, to su diplomatske riječi i partijarh na takvom mjestu to mora tako da kaže”, objašnjava Ilić.
Ali vlast, po svemu sudeći nema tako istančan sluh i osjećaj za nijanse. Signali ukazuju da se riječi mitropolita Amgfilohija ne tumače kao prosta bojazan.
“Dovoljno je ono što je patrijarh Irinej jučer rekao o ulozi predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u borbi za naše nacionalne interese. Ako postoje sankcije na Sinodu Srpske pravoslavne crkve, mislim da je došlo krajnje vrijeme da Amfilohije bude sankcionisan”, ocijenio je ministar Branko Ružić.
Patrijarhova intervencija, sa druge strane, među posmatračima doživljena je kao račun da mu je podrška vlasti važna, iz različitih razloga.
“Amfilohije Radović je izrekao ružne riječi na račun Vučića i mislim da partijarh Irinej sad zapravo gasi požar i izjavljuje ljubav ne bi li dobio pristup nekom djelu gdje bi crkva mogla nešto da bude pitana kada je riječ o političkim pitanjima”, ocijenila je novinarka Vremena Jovana Gligorijević.
Međutim, poznavaoci prilika unutar same crkve sigurni su da se crkva samo rasporedila – Amfilohije uz tvrdu desničarsku struju u opoziciji, a Irinej uz vlast.
“Patrijarh je podržao vlast, vlast podržava izgradnju Hrama svetog Save, u dobrim su odnosima, imaju jednu vrstu ravnoteže, ali za svaki slučaj tu je Amfilohije koji uvijek može da podbode i podsjeti da crkva može da okrene leđa, nisam siguran da postoji vrsta podijeljenih stavova u smislu razdora unutar SPC”, istakao je religiolog Miroslav Keveždi.
Keveždi dodaje da građanima Srbije nisu jasne poruke crkve – da su jednog dana pripadnici vlasti izdajnici, a drugog “lavovski borci”, nazivajući to “mentalnom akobacijom” crkve.