Lider SDS Boris Tadić kaže da je pet opozicionih kolona na beogradskim izborima korak ka porazu, i da predstavlja iskaz jedne nezrelosti i političke infantilnosti. Činim maksimalan napor da se objedini opozicija, naveo je. Kaže da u medijima nema debate, ni drugog mišljenja, i da bi ga bilo sramota da vlada kao Vučić u "ovakvim okolnostima".
Tadić kaže da će SDS večeras održati sjednicu Predsedništva, ali da je siguran da neće donijeti odluku koga će podržati na njoj. Dodaje da će odluka, ipak, biti donesena uskoro. Navodi da će ta stranka učiniti napor da objedine proevropske građanske kolone. “Mislim na ovaj blok koji čine stranke koje podržavaju Dragana Đilasa i Dragana Šutanovca… Možda bih tome dodao neku grupu građana ili savez”, rekao je gost Dana uživo.
Dodao je da tom bloku ne pripadaju stranke sa nacionalističkim predznakom.
Pet opozicionih kolona je korak ka porazu i tu nema nikakve dileme, navodi lider SDS i ocijenjuje: “To je iskaz jedne nezrelosti i političke infantilnosti”.
Moj posao je da se objedine one kolone koje djeluju srodno, naveo je.
Osvrćući se na iskustva iz prethodnih decenija, ocenio je da kad god je došlo do fragmentacije biračkog tela, populističke stranke u srbiji su odnosile pobedu. S druge strane, naveo je primjere koalicije Zajedno, DOS-a…
“Samo ujedinjeni možemo postići pobedu”, rekao je o opoziciji danas. “Moja je borba da racionalizujemo političke opcije”, kazao je Tadić i dodao da je on jedini koji razgovara sa svima, i to, kako je istakao, ne samo u Srbiji, nego i u regionu.
“Činim maksimalan napor da se objedini opozicija”, ističe predsednik SDS. “Da smo imali dogovor na prošlim parlamentarnim izborima, imali bismo više šanse na predsedničkim, a da smo imali dogovor na predsedničkim sada bismo imali više šanse”, naveo je. Tako gleda i na situaciju oko ovh izbora, a kada su u pitanju neki budući.
Upitan o tome da li će biti vanrednih parlamentarnih izbora, odgovorio je da naprednjacima ništa ne može da se vjeruje, i da oni “konstantno lažu”. Ta mogućnost ostaje, to držanje u neizvesnosti je način njihovog upravljanja, istakao je.
Kaže da to zavisi od čistih interesa, i podsjeća da je Vučić pred predsjedničke izbore 2017. godine govorio da, kako kaže, nije idiot da se kandiduje za predsednika, pa je sada predsjednik.
“Ako sada napravimo dogovor oko formiranja jednog opozicionog bloka, ja sam predložio demokratsku uniju, u kojoj svako može da zadrži svoju različitost, ali znamo strateške ciljeve, mi ćemo napraviti takav probojni potencijal, da Vučić neće moći da opstane. Jer on pravi greške, on će se suočavati sa problemima koje je sam sebi napravio, obećavanjem toga šta će uraditi na Kosovu i Metohiji i Republici Srpskoj u budućnosti… On će se suočiti sa problemima svoje ekonomske politike koja ima samo jednu dimenziju – makroekonomsku stabilnost, a nema investicija u razvoj u visoke tehnologije, što jedino može da podigne stope rasta, i smanji zaostajanje Srbije, ne samo za Evropom, nego i za regionom. I onda je potrebno da imamo političku opcija u koja može da uzme vlast u svoje ruke, i rešava politiku u ovoim bitnim tačkama koje sam pomenuo”, rekao je Tadić.
Ovoga trenutka Vučić ima više razloga da ih ne bude, dok je opozicija razjedinjena, naveo je. Situacija bi bila, ocijenjuje, drugačija, da je građanski opozicioni blok ujedinjen.
“Od 2012. Srbija zaostaje za regionom, pre toga nije”
Govoreći o Vučiću, kaže da je on od 2012. postao popularan zbog tehnike obezbjeđivanja glasova hapšenjem tajkuna, zapravo Miroslava Miškovića, koji je oslobođen. Dodaje da on nije uhapšen u “njegovo vreme” jer nije bilo dokaza krivičnog dela.
Tadić priznaje da je imao i greške, ali dodaje da su i svi prethodnici, ali i današnji predstavnici vlasti, imali mnogo veće. Kaže da on nije pozivao na rat i ubijanje, huškao na političke protivnike, a da je čovek koji je sada na vlasti, to radio.
Na konstataciju da njegovoj vladavini zamjeraju na pomirenju sa SPS, i rehabilitovanju te stranke, Tadić je rekao da nije on vratio SPS na političku scenu. SPS su, dodaje, vratili oni koji su glasali za njih i ističe da bi druga opcija bila Vlada Koštunica- Šešelj-Dačić.
“Taj koji kaže da je bilo dobro pustiti SPS u naručje Šešelju i Koštunice koji je odustao od evropskih ideja taj nije normalan”, dodao je. Tadić ocijenjuje da bi u tom slučaju Srbija krenula u neke azijske integracije, da bi skrenula s evropskog puta, da bi “možda bi bilo nekog rata”, da bi doživela ekonomski slom…
Govoreći o vremenu vlasti SNS, kaže da je Srbija počela da zaostaje za regionom, a ne samo za EU. Pre toga nismo zaostajali za regionom, naveo je. Kaže da je tempo ka EU usporen.
“Bilo bi me sramota da vladam kao Vučić u ovim okolnostima”
Govoreći o poziciji opozicije u medijskom prostoru, kaže da danas ne postoje debate. Imamo presiju kroz medije, kroz spinovanja, i građani se drže u jednom stanju infantilnosti, imaju izbore za izborima, naveo je.
“U vremenu kada sam bio predsednik, građani su mogli da čuju i jedno i drugo, a sada imate fingirane debate sa režimskim analitičarima koji su plaćeni da postavljaju određena pitanja… Mene bi bilo sramota da se vladam kao Vučić u tim okolnostima”, naveo je.
U Danu uživo imao je poruku i za REM: “Tražim od REM-a, kao bivši ministar telekomunikacija, da izađu sa stavom koji su uslovi koje televizije Pink i Happy ispunjavaju za nacionalnu frekvenciju, i da kažu kada će da sankcionišu neispunjavanje tih uslova. Da izađe sa stavom koje to uslove ispunjavaju Pink i Happy iz zakona na osnovu kojih su dobile nacionalnu frekvenciju”.
Kaže da za stanje demokratije ne snosi odgovornost opozicija, pa čak ni Vučić “koji urušava demokratiju”, već i međunarodni političari koji zarad njegove servilnosti prema Kosovu i Metohiji dopuštaju da se urušava demokratija u Srbiji.
“EK će postaviti uslov – sporazum sa Kosovom 2019.”
“EK će već narednog meseca izaći, po svemu sudeći, sa stavom da Srbija do 2019. mora da potpiše sveobuhvatno rešenje sa Kosovom i ono će biti u saglasnosti sa tačkama nemačkih konzervartivaca. Oni Vučiću ne veruju, taj plan žele da mu postave kao uslov, sada, šest godina pre nekog roka kada Srbija može da postane članica… To je strašno veliki problem. I zato Vučić preventivno ide u unutrašnji dijalog da bi opravdao sva rešenja koja mora da donese. On u stvari zavodi one koji učestvuju u tom dijalogu i koji imaju utisak da će njihovo mišljenje biti uvaženo. Sve ono što će Srbija pod naprednjacima doneti već je davno dogovoreno i obećano pre izbore 2012. godine“, naveo je.
Vučić vrlo dobro zna šta mora da prihvati, on će praktično prihvatiti plan koji podrazumijeva sve samo ne formalno priznanje nezavisnog Kosova, ali ćemo u svim ostalim akspektima funkcionisati kao dvije potpuno razdvojene zemlje, mišljenja je Tadić.
Cijelo gostovanje pogledajte u videu: