Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je za Reuters da za Kosovo postoji nekoliko modela, a da su najbolji oni koje bi i jedni i drugi teško progutali. Za pravljenje kompromisa je, navodi, potrebno mnogo razgovora i mnogo političke volje u Prištini, ali i u Briselu. Dodaje da su priznanjem Kosova svi principi prava "doslovce pogaženi".
“Od 2008. godine očekuje se od Srbije da to prihvati, da ‘pokažemo koliko smo veliki i da razumijemo da smo to sve izgubili’ – to sve, naravno pod znacima navoda – ali ono što govorim na svakom mjestu, a naročito u Briselu, to je da Albanci smatraju Kosovo svojom teritorijom, a Srbi svojom, u skladu sa Ustavom Srbije… Za neki dogovor potreban je kompromis, i ne može jedna strana da dobije sve, a druga da nema ništa. Ne može jedna strana da bude zadovoljna, a druga nezadovoljna, jer to neće dovesti do rješenja. Do rješenja može da dovede to ukoliko i jedni i drugi budemo ili nezadovoljni, ili bar pomalo zadovoljni”, rekao je Vučić.
Na konstataciju da je šef njemačke diplomatije Siegmar Gabriel na Kosovu rekao da će Srbija morati da prihvati nezavisnost Kosova da bi ušla u EU, Vučić je rekao da za Kosovo postoji nekoliko modela.
“Ljudi pojednostavljeno gledaju na stvari, pa kažu – aha, ovo parče teritorije je za nas, ovo za njih… Postoji mnogo različitih modela koje bi teško ‘progutali’ i jedni i drugi. A kada bi teško progutali i jedni i drugi, to su onda i najbolji modeli. Zato je potrebno mnogo razgovora, za šta je neophodno da i mnogo političke volje u Prištini, ne samo u Beogradu”.
Vučić ocjenjuje da je potrebno i mnogo političke volje u Briselu za pravljenjem kompromisa, umjesto što se, kako je rekao, samo nastavlja sa pritiskom na Srbiju.
Predsjednik Srbije je rekao da bi narod u Srbiji bio taj koji bi odlučivao u vezi sa priznanjem Kosova. “A ako mislite da to može da dobije većinu u Srbiji – ja nisam siguran”.
Naveo je da su priznanjem Kosova svi principi prava “doslovce pogaženi”. Pravo je pogaženo, srušilo se davanjem nezavisnosti Kosovu, dodao je.
Sada mi treba da sagledamo današnju realnost, da razumijemo odnose u svijetu, ali i na Kosovu, kaže Vučić. “I da razumijemo da sve nije naše kako smo najlakše sebe učili, ali naravno nije sve ni njihovo, kako oni pokušavaju da pokažu, dokažu”, dodaje.
Kako je naveo, onaj ko je ozbiljan i racionalan će potražiti kompromisna rješenja.
“Ako se takva rješenja ne budu željela, nema tu prevelike tragedije, osim da je to loša vijest za srpsko društvo, imaćemo zamrznuti konflikt decenijama, koji će jednog momenta, kroz 20 ili 30 godina, na žalost da se odmrzne i znate šta to onda znači… Zato toliko insistiram na miru i stabilnosti, na pregovorima i rješenju, jer ne bi trebalo to sve da ostavimo našoj djeci i njihovoj djeci. Kao što je to rekao veliki srpski pisac Borislav Pekić – ne treba da ljubimo zemlju naših predaka, već zemlju po kojoj će da hodaju naša djeca”, zaključio je predsjednik Srbije.