Pored političke krize koja potresa makedonsku javnost, paraleleno se dešava i univerzitetska: na mnogim fakultetima u Skoplju nema nastave, jer su ih studenti blokirali. Pojedini analitičari smatraju da su oni vrh ledenog brijega, jer je Makedonija jedna od najsiromašnijih zemalja u Evropi.
Poslednjih sedam dana studenti makedonskog Filozofskog fakulteta bude se u prostoriji koja je do skoro bila učionica. Blokiraju nastavu, nezadovoljni izmjenama Zakona o visokom obrazovanju.
“Prvo smo se organizovali prije tri mjeseca, protestovalo je nas oko deset hiljada, toliko studenata je izašlo na ulice. Ali nisu nikoga slušali, usvojili su Zakon. Sad je ovo naša posljednja reakcija, odnosno okupacija Univerziteta“, kaže Denis Ismaili – Studentski plenum.
I dok se okupacija širi i na druge fakultete, radna mjesta u Makedoniji se ne otvaraju srazmjerno spomenicima, koji svakodnevno niču u samom centru Skoplja.
Ni zvanična statistika ne ide u korist građana Makedonije. Prosječna plata krajem prošle godine bila je nešto manja od 350 eura, dok je prosečna penzija prvog mjeseca ove godine isplaćena u iznosu nešto manjem od 205 eura.
Prema podacima Međunarodne organizacije rada, Makedonci nisu baš uposleni – nezaposlenost je 2014. godine bila 27,9 posto i ima tendeciju rasta u ovoj godini.
Oni koji imaju posao kažu da se živi od danas do sutra. Ipak, ponosni na domaći proizvod mada svjesni da su gubitnici tranzicije i privatizacije. Pored studenata, u Makedoniji protestuju i radnici, najčešće honorarci. Njih ne zanima visoka politika već žele viši životni standard. Makedonija ostaje mladima, pa bi trebalo čuti njihov glas.
U Skoplju je bila novinarka N1 Jovana Štetin.