Pisac Vladimir Arsenijević govorio je za N1 o svom novom romanu "Ka granici" čija je priča smještena u oktobar 1992. godine. Osvrćući se na to vrijeme, kaže da je izolacija bila strašna, ali da ne voli tu priču da je danas gore nego devedesetih "jer zaista nije gore nego devedesetih, drugačije je, ali je mnogo bolje nego devedesetih".
Arsenijević je za N1 govorio o svom novom romanu “Ka granici”, trećoj u nizu knjiga koja su krenule s “Potpalubljem”. Kaže da sve mogu da se čitaju odvojeno, ali da postoji jedan viši osjećaj ako se čitaju hronološki.
Priča se dešava na ostrvu koje je izmislio, u Egejskom moru, i radnja je smještena u jedan alegorijski prostor. Potpalublje je priča o oktobru 1991, a nova knjiga o tačno godinu kasnije – oktobru 1992., dodaje. Predstoji mi da napišem i četvrtu knjiga, kaže pisac, koja “gleda” dalje u budućnost.
“Ja ne volim tu priču da je danas gore nego devedesetih, jer zaista nije gore nego devedesetih, drugačije je, ali je mnogo bolje nego devedesetih. I ko god to ne razumije, ne razumije našu stvarnost danas, ali ne razumije i našu prošlost… Dakle u redu je da mi kukamo i da smo nezadovoljni našom stvarnošću, u redu je da se bunimo, ona ima jako mnogo problema, ali je neprijatno porediti je sa nekim iskustvima koje smo imali u nedavnoj prošlosti”, naglasio je.
Mi smo bili u apsolutnoj izolaciji koja je bila strašna, naglašava.
“Izjave vlasti neozbiljne, nepromišljene, nezrele, jadne”
Na jučerašnjem sastanku s predsjednikom RS Miloradom Dodikom, Vučić je poručio da Srbija hoće mir, ali da će braniti svoj narod.
Mislim da je sve to jadno, da je to jedna retorika koja govori o podvojenosti tih politika, koja traje mnogo duže nego što traje naprednjačka afera, kaže Arsenijević, dodajući da smo i u vrijeme demokrata imali ono “i Evropa i Kosovo”.
“Bipolarnost se i dalje razvija – jedna vrsta narativa koja je usmjerena ka spolja i druga vrsta narativa koja je usmjerena ka unutra”, ističe gost Novog dana.
Izjave političke su jako neozbiljne, nepromišljene, nezrele i ne odgovaraju trenutku u kom se nalazimo i potrebama budućnosti, ocijenio je.
Arsenijević kaže da nam je jako neophodno da konačno počnemo da razvijamo bolje odnose u regionu, da se ponašamo sa više poštovanja prema našim susjedima i da ne izazivamo više nevolje i nesreće.
Ne mislim da iko u regionu želi bilo šta što liči na reprizu devedesetih, prizovite se pameti, navodi.
Blic piše da iz Velike Britanije upozoravaju na to da Rusi žele nemire na Zapadnom Balkanu.
Arsenijević kaže da nema zemlje na Zapadnom Balkanu koja ne bi željela da bude članica EU i da su svi priklonjeni Zapadu.
Isključivati i zanemarivati neke odnose s Rusijom, Kinom ili nekim arapskim zemljama spram EU je jednako nepametno, meni se čini, kaže Arsenijević.
Dodaje da je dobro što je tako, jer teško da bi neko Zapadni Balkan uzimao u obzir kao o potencijalnim članicama EU upravo da nema nekih velikih svjetskih igrača, koji pokazuju neko interesovanje za nas ovako male kakvi smo.
O sportskoj euforiji
Osvrćući se na euforiju zbog povratka Novaka Đokovića u sam vrh svjetskog tenisa, osvajanjem Vimbldona, Arsenijević kaže da sva društva vole uspješnost. Da smo imali uspjeh u kriketu ili ženskom hokeju, na to bismo se ložili, navodi.
To je najindividualniji od svih sportova, s minimalnim učešćem države, gdje roditelji dok djeca treniraju stavljaju hipoteke, a država se pojavi kad stignu rezultati, konstatuje.
Navodi da je u Srbiji protekle nedjelje bila užasavajuća atmosfera kad se shvatilo da Hrvatska stremi ka finalu, da je sin njegove prijateljice doživeo gotovo nasilje vršnjaka, zato što je ponio iz kuće da možda treba navijati za Hrvatsku. Za takvo raspoloženje okrivljuje i štampane medije, pogotovo tabloide i prije svega Informer, za koje kaže da truju društvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.