Vlada Srbije jutros je donijela odluku da na račun fondacije "Podrži život" uplati 250 hiljada evra za troškove liječenja djece u inostranstvu. Iz fondacije poručuju da je taj iznos dovoljan da pokrije troškove liječenja za pet pacijenata, ali insistiraju na tome da je potrebno da država ponudi trajno riješenje.
Vlada Srbije je odlučila, premijerka saopštila – za liječenje petoro djece u inostranstvu, fondacija “Podrži život” dobiće 250.000 evra iz republičkog budžeta.
“Jutros smo imali sjednicu Vlade u 9.00 ujutru, tako da smo donijeli tu odluku i to će biti uplaćeno danas tokom dana”, izjavila je Ana Brnabić, premijerka Srbije.
Gestu Vlade Srbije prethodilo je obećanje predsjednika Srbije Aleksandra Vučića – prije dva dana, neposredno prije nego što je fondacija “Podrži život” saopštila da je prikupljen novac za četvorogodišnjeg Dušana Todorovića, predsjednik je obećao da će troškove njegovog liječenja pokriti država.
“Mi smo skupili novac, onda se predsjednik Republike oglasio, da će država da pomogne, ja sam rekao OK, super što ćete da pomognete, mi smo već skupili novac, nego taj novac koji ste već ‘skupili’, pošto ima još petoro dece, preusmjerite za liječenje djece”, kazao je Sergej Trifunović iz Fondacije “Podrži život”.
Dva dana kasnije, kada je obećani iznos uplaćen, Trifunović kaže – dobra je vijest što je šansu za liječenje dobilo petoro djece. Loša – što novca nema za sve ostale.
“To će biti jednokratna pomoć, mi ćemo to potrošiti za mjesec dana, za mjesec dana će doći još osmoro nove dece i ja pitam šta onda. Dakle nama ne treba fin, lijep marketinški potez, nego sistemsko riješenje”, naglasio je Trifunović.
U prilog tvrdnji da je riječ o marketinškom potezu, Trifunović prilaže odbijenu molbu za liječenje bolesne djevojčice koja je predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću upućena u maju mjesecu. Pita se kako je moguće da predsjednik tada nije imao ustavna ovlašćenja da pomogne bolesnom djetetu, a četiri mjeseca kasnije ih ima.
Sistemsko rješenje postoji od 2014. godine, kada je osnovan Budžetski fond za liječenje pacijenata u inostranstvu. Cilj je bio stvoriti uslove da se djeca regularnim putem liječe u inostranstvu, umjesto da se sredstva prikupljaju ad hoc akcijama i iz humanitarnih fondova.
Prema zvaničnim podacima, fond je za četiri godine obezbijedio liječenje u inostranstvu za 112 pacijenata.
Sudeći prema broju fondacija koje i dalje postoje – država bi morala više da se potrudi – na sajtu samo jedne od humanitarnih organizacija, finansijska pomoć sakuplja se za njih 236.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.