Odvjetnik Veljko Miljević komentirao je u N1 studiju uživo mogućnost izručenja Zdravka Mamića Hrvatskoj iz Bosne i Hercegovine u koju je otišao prije izricanja kazne na osječkom sudu u lipnju ove godine.
“Nije ništa bliže izručenju. Da je Vrhovni sud smatrao da ima elemenata za određivanje istražnog zatvora, on bi to i učinio. Rješenje prvostupanjskog suda u Osijeku od 19.7. glasilo je da se odbija prijedlog USKOK-a za određivanje istražnog zatvora protiv Zdravka Mamića”, kaže Miljević koji tvrdi da mu rješenje još nije uručeno, ali da zna njegov sadržaj.
Prema njegovim riječima Vrhovni sud kaže da nikad nisu određena dva istražna zatvora za istog čovjeka. U svim rješenjima koje Vrhovni sud citira, a riječ je o deset rješenja, kaže se da je prvo rješenje bilo izvršeno pa je u pitanju druga pravna situacija.
“Županijski sud može svakako odlučiti. Vrhovni sud ih je upozorio da su osnovni stav nisu pogrešno interpretirali, ali da nisu imali na umu dodatne okolnosti: Da Mamić nije dostupan hrvatskom pravosuđu i da to rješenje nije efektuirano jer su pravosudna tijela BiH otklonila zahtjev Hrvatske za izručenjem”, kaže Miljević.
Što Mamić kaže na sve to?
“Sinoć je bio vrlo uznemiren i konfuzan. On strašno voli čitati pravne stvari, sve čita, pročitao je tih osam odluka Vrhovnog suda koje sam mu dao i sad je bio začuđen, jer ni ja nisam znao sadržaj rješenja Vrhovnog suda. Rekli su mu na nekoj pumpi da će ga izručiti pa je bio uznemiren. Onda smo imali normalan, mirniji razgovor. Čuo sam se s njim i prije ulaska u studio. Saznao sam sadržaj rješenja, proučio ga i rekao mu da ima pola stvari koje upućuju na više mogućnosti da rješenje od 19.7. bude održano. Sud u Osijeku može odlučiti svakako, u svakom slučaju jedna strana će biti nezadovolja. Na to ide žalba o kojoj opet odlučuje Vrhovni sud”, objašnjava Miljević.
“Prema dosadašnjem stajalištu Vrhovnog suda mi smo u prednosti da se ne odredi i drugi istražni zatvor”, kaže Miljević.
Zdravko Mamić odavno nema povjerenje u hrvatski pravosudni sustav, kaže odvjetnik.
Otvara se mogućnost za traženje izručenja?
Podsjetimo, u utorak je objavljeno da će Optužno vijeće osječkog Županijskog suda morati ponovno odlučivati o prijedlogu Uskoka da se Zdravku Mamiću odredi istražni zatvor u drugom po redu slučaju zbog izvlačenja novca iz Dinama, nakon što je Vrhovni sud ukinuo raniju odluku osječkog suda koji je odbio takav zahtjev Uskoka.
Po riječima glasnogovornika osječkog suda Miroslava Rožca optužno vijeće u srpnju je odbilo Uskokov prijedlog pozivajući se na praksu da se rješenja o istražnim zatvorima ne dupliciraju.
No, Vrhovni je sud tu odluku ukinuo pa će se nova sjednica optužnog vijeća na kojoj moraju odlučivati o istim zahtjevima obrane i optužbe održati na osječkom sudu najvjerojatnije idućeg tjedna, kazao je Rožac.
Iz izvora bliskih istrazi doznaje se da će, u slučaju da sud ovoga puta odredi istražni zatvor Mamiću, Hrvatska moći zatražiti njegovo izručenje, budući je riječ o slučaju koji je uslijedio nakon potpisivanja međudržavnog sporazuma o izručenju s Bosnom i Hercegovinom.
Ta je država Mamića nakon prve presude u kojoj je nepravomoćno osuđen na zatvorsku kaznu odbila izručiti navodeći da su inkriminacije koje mu hrvatsko pravosuđe stavlja na teret počinjene prije potpisivanja ugovora Hrvatske i BiH o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima.
Osim o zahtjevu Uskoka o istražnom zatvoru optužno vijeće će, po riječima glasnogovornika osječkog suda, ponovno morati raspravljati i o prijedlogu obrane da se iskazi nekih svjedoka izdvoje kao nezakoniti, iako je Vrhovni sud u tom dijelu potvrdio raniju odluku optužnog vijeća.
Mamić je u lipnju nepravomoćno osuđen na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja novca iz Dinama, a neposredno uoči izricanja te presude on je otišao u Bosnu i Hercegovinu, te danas živi u Međugorju. Iako je za njim raspisana tjeralica, izručenje Hrvatskoj je izbjegao zahvaljujući činjenici da je rođen u BiH pa po toj osnovi ima i državljanstvo te zemlje koja ga trenutačno štiti od zatvora.
Drugom optužnicom, koja još nije potvrđena, uz Zdravka Mamića, obuhvaćeni su njegov sin Mario, brat Zoran, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Artur Vuksan. Uskok ih tereti da su preko off shore tvrtki registriranih u tzv. poreznim oazama, iz Dinama nezakonito izvukli i podijelili oko 200 milijuna kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook i UŽIVO na ovom linku.