Još jedan buran dan u Skupštini Beograda. Odbornici su usvojili odluku da Beograđani naredne godine plaćaju porez na imovinu uvećan do dva posto. No, osim toga dan je obilježila i svađa Gorana Vesića i Dragana Đilasa.
Poruku Dragana Đilasa da mu se Goran Vesić ne obraća sa “ti” – zamjenik gradonačelnika doživio je kao prijetnju lidera Saveza za Srbiju.
Đilas: Mi nismo na “ti” Vesiću, mi nismo na “ti”
Vladimi Orlić (SNS): Da se ovde pokazuje otvoreno nasilje. Da mi svi ovde gledamo kako ovi što se sad smeju, što se divno zabavljaju – unose se u lice zameniku gradonačelnika.
Aleksandar Mirković (SNS): Ovo je slika i prilika bahatosti, nasilja, drskosti, bezobrazluka
Dragan Đilas: Gospodinu Vesiću nisam ništa pretio, rekao sam mu da mi se ne obraća na “ti”. Rekao sam da mi se ne obraća na ti kao što molim i sve ostale da sačuvaju taj nivo da se ipak jedni drugim obraćamo na “Vi”.
A i kad su se obraćali u vezi sa dnevnim redom, nije bilo mnogo mirnije, iako je tema bila daleko bitnija od persiranja. Opozicija je protiv rasta poreza jer je proteklih godina već višestruko uvećan. U vladajućoj većini ne misle tako, ukazuju da je ukinuta naknada za građevinsko zemljište i da se taj novac prenio na porez.
“Naknadu je trebalo ukinuti, ali to je iskorišteno da se porez na imovinu tri puta uveća. Ali tri puta ste uvećali porez na imoviunu – zbog čega”, upitao je Nikola Jovanović.
“I nikada se nije desilo da je bilo 70 odsto ili 80 odsto – to su takve gluposti da ja to ne mogu da komentarišem. U većini gradskih zona biće niži porezi na imovinu zato što padaju cene nekretnina zbog velike stambene izgradnje. U centru grada rastu, ali ni tu neće, gde god bude povećanja, neće moći da bude više od dva odsto”, poručio je Vesić.
“Godine 2013. od građana za porez na imovinu uzimano je 5,5 milijardi dinara, a danas više od 16 milijardi dinara. I kad smo izneli te podatke to ih je razjarilo”, smatra Jovanović.
A vlast i opozicija prebrojavali su i izgrađene kvadrate u glavnom gradu
“Inače, svake godine u Beogradu se izgradi, bar ove zadnje tri godine, nije tako bilo pre 2012, bilo je 200-300 hiljada kvadrata, novih građevinskih dozvola se izda preko milion kvadrata – pa naravno da ti ljudi plaćaju porez. Pa naravno da raste prihod kad imate više kvadrata“, rekao je Vesić.
“Niko ne broji koliko ste izdali dozvola. Svi broje koliko ste izgradili. 843 hiljade kvadrata je izgrađeno u Beogradu po podacima zvanične statistike grada Beograd u 2012. Oko 800.000 u 2013. kad sam ja bio gradonačelnik, 2015. i 2016. 405 hiljada – više nego duplo manje”, kaže Đilas.
Gradski čelnici inače najavljuju i da će težiti ukidanju gradskih zona, kao i tome da svaku zgradu vrednuju i oporezuju pojedinačno.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook i UŽIVO na ovom linku.