Rasprava u SB-u: "Zapadni blok" protiv "kinesko-ruske koalicije"

Regija 18. dec 201817:16 > 17:18
N1

Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija održao je hitnu sjednicu na zahtjev Srbije zbog odluke Kosova da transformiše svoje bezbjednosne snage u vojsku, ali nije donio nikakav zaključak. Rasprava je međutim ponovo potvrdila podjelu na zemlje koje su podržale nezavisnost Kosova i one koje ga nisu priznale.

Dva i po sata rasprave u Savjetu bezbjednosti, kako ocjenjuju analitičari, pokazale su duboku podjelu u međunarodnoj zajednici – na “zapadni blok” koji je jasno dao do znanja da stoji iza proglašene nezavisnosti Kosova i podržava njegove poteze i sa druge strane “kinesko-rusku koaliciju” na čijoj strani su bile zemlje Latinske Amerike i Afrike. Karijerni diplomata Zoran Milivojević ističe da je Srbija iskoristila priliku da pokuša da pitanje Kosova vrati pod okrilje Ujedinjenih nacija.

“Tu priliku je (Srbija) iskoristila na najbolji mogući način i to smo vidjeli iz dva izlaganja – Vučićevo je bilo bazirano na argumentima, koji nisu sporni, a Tači je jasno dao do znanja na čiju podršku računa i na koju stranu je okrenut”, zaključuje Milivojević.

Komentarišući sjednicu novinar Boško Jakšić kaže da odavno Beograd nije imao tako povoljnu poziciju i jake argumente, ali navodi da se stekao utisak da “živimo u dva paralelna svijeta” – prvi je srbijanski, a drugi kosovsko-američki.

“Imali smo predsjednika Vučića koji je koristio argumente, pozivao se na Rezoluciju 1244. On je govorio da je zabrinut i pomalo uplašen. I za razliku od pomalo uplašenog Vučića, Tači je otprilike djelovao da je iznenađen zašto je uopšte pozvan u Njujork i šta se to događa kad ne postoji ništa što je vanredno u Prištini”, navodi Jakšić.

Nema razloga za zabrinutost, ocjenjuje u intervjuu za N1 bivši američki diplomata Daniel Serwer. On ističe da niko ne može da zamisli da bi Kosovo prihvatilo da nema vojsku, ali da ona ne predstavlja prijetnju regionu.

“Kosovo već dugo ima Bezbjednosne snage, a bit će potrebno skoro 10 godina dok te Bezbjednosne snage ne budu nešto nalik vojsci. Čak i tada to će bi mala armija, djelić onoga što je Vojska Srbije na primjer. Tako da to ne predstavlja prijetnju Srbiji ili neposrednu prijetnju bilo kome. Sva ta buka u srbijanskim medijima o ratu, premijerka kaže možda ćemo morati nešto da uradimo – to je glupost”, poručuje Serwer.

Nakon sjednica Savjeta bezbjednosti predsjednik Srbije sastao se sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guterresom i zatražio veće učešće te organizacije u rješavanju kosovskog pitanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram UŽIVO na ovom linku.