Za manje od mjesec dana na društvenim mrežama osvanuli su snimci na kojima se vidi kako dječaci tuku vršnjake. Posljednji snimak zabaležen je u OŠ "Petar Kočić" u Zemunu gdje zaposleni kažu da sumnjaju da je u pitanju neumjesna šala učenika, a ne vršnjačko nasilje.
Koliko je nasilje u školama uzelo maha i da li su đaci, zarad popularnosti na internetu, spremni i da odglume tuču?
“Ubiću te kao konja”. “Udaviću te”. Tako dječak preti svom vršnjaku dok ga istovremeno tuče. Scene nasilja, krajem decembra, snimili su njihovi vršnjaci u srednjoškolskom Domu za učenike u Kraljevu, što su objavili na internetu. Nekoliko dana kasnije, maltretiranje dečaka zabilježeno je i u zemunskoj osnovnoj školi “Petar Kočić”. Batinjanje učenika najprije je počelo u toaletu, a potom se nastavilo u učionici. Dvominutni snimak ubrzo je završio na društvenim mrežama.
Direktor škole kaže da se slučaj ispituje i da sumnja da je u pitanju nasilje.
“Sa ovim slučajem odmah smo upoznali sve nadležne institucije, obavili razgovor sa učenicima u prisustvu njihovih roditelja. Imajući u vidu da postoji sumnja da nije reč o vršnjačkom nasilju, već o neumesnoj šali učenika i potencijalno nebezbednom ponašanju, stupili smo u kontakt sa Ministarstvom unutrašnjih poslova kako bismo efikasnije rešili situaciju i preduzeli dalje korake”, kaže Darko Drobnjak, direktor OŠ “Petar Kočić”.
“I onda vi možete da čujete kako sad treba tu decu kazniti, kako treba smanjiti krivičnu odgovornost i kako ćemo sve to represivno rešiti, ali bojim se da to nije tako i da nekako živimo u društvu koje je agresivno i da su zapravo ta deca slika našeg društva i slika nas odraslih”, komentariše Saša Stefanović iz Mrežne organizacije za decu Srbije.
Pedagozi upozoravaju da je u srpskim školama nasilje u porastu. Ocjenjuju i da je poražavajuća slika društva to što su učenici spremni i da fingiraju tuču, kako bi stekli popularnost na društvenim mrežama.
“Ta deca nekako čini mi se praksa pokazuje da su to zanemarena deca, deca koja nekako nemaju adekvatnu pažnju kod kuće i zapravo razlozi mogu biti različiti, ali ono što je najčešće u pitanju je zapravo da se danas roditelji nekako bave golim preživljavanjem, a da nekako nemaju vremena za svoju decu”, navodi Milena Šekularac, pedagog.
U spriječavanje vršnjačkog nasilja trebalo bi da budu uključeni svi – porodica, škola i institucije, kaže psiholog Žarko Trebješanin. Dodaje i da se deci šalje šizofrena poruka kada im se poručuje da je nasilje zabranjeno, dok ga je u medijima sve više.
“Mislim da je to u suštini odraz onoga što je rijaliti šou, pogledajte šta se tamo radi. Tu upravo imate isti taj model, znači ukoliko je nešto više nedopustivo, ukoliko je nešto primitivnije, ukoliko je gore, utoliko dobija veći rejting i deca to gledaju i naravno da, evo, upravo se ponašaju tako… Oni prave neki svoj mali rijaliti šou”, ocenjuje Trebješanin.
Sagovornik N1 zaključuje da je učestala praksa da se maltretiranje među učenicima snima i kači na internet, što je, kako ocjenjuje, propaganda nasilja, koja stvara utisak kod dece da je to poželjno u društvu što je, ističe, nedopustivo.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter|Facebook|Instagram i UŽIVO na ovom linku.