Zašto ni poslije 12 godina, Srbija nije dobila odgovor na pitanje o političkoj pozadini ubistva Zorana Đinđića istraživao je novinar N1 Đorđe Nasković.
Sestra ubijenog premijera, Gordana Đinđić, u ekskluzivnoj izjavi za N1 kaže da politička pozadina ubistva njenog brata nije ispitana.
“Drugo, nisu pronađeni i kažnjeni inspiratori i nalogodavci, odnosno naručioci tog ubistva. Nisu pronađeni i kažnjeni oni koji su doveli do propusta službe i pojedinci koji su doveli do propusta obezbjeđenja moga brata”, kaže ona.
Advokat Rajko Danilović, zastupnik Ružice Đinđić ponavlja da je ubistvo premijera političko ubistvo koje nije moguće bez političkog motiva, organizacije, podsticanja.
Iako se od ubistva promijenilo nekoliko vlada i stranaka na vlasti sveobuhvatna istraga koja bi dala konačan odgovor na pitanja političke pozadine nije dala konačan odgovor.
„Jedni dijelovi društva su insinuirali da bi mogao biti Koštunica taj koji je inspirisao jedno takvo ubistvo, neki su optuživali i gospodina Čovića, neki su optuživali SRS i Vojislava Šešelja, neki Miloševićev sistem… Međutim, istrage nikada nisu dovele do konkretnih rezultata“, kaže za N1 bivši predsjednik Srbije Boris Tadić.
Žarko Korać navodi da je jedna od najvećih primjedbi na račun Demokratske stranke, koja je bila dugo na vlasti, to što ništa nije uradila i nije vršila legitiman, politički pritisak da se istraga političke pozadine nastavi.
„Nije bilo političke volje kod Koštunice, nije bilo političke volje kod Tadića. Naravno da ne očekujem da postoji politička volja kod Dačića i Vučića. Prošlo je 12 godina i ne zna se ništa više od onoga šta se znalo tada“, kaže lider Nove stranke i bivši premijer Zoran Živković.
Sadašnji lider demokrata Bojan Pajtić ističe da je politička volja zavisila od koalicionih odnosa, ali da to ne može biti opravdanje. “Tačno je da je DS bila u koaliciji sa DSS i SPS i obje stranke su imale problem, ne samo sa utvrđivanjem istine o atentatu, već i sa utvrđivanjem uloge Srbije u ratovima”.
Tadić na to odgovara da kohabitacija između njega i Koštunice pak nije bila razlog zašto se nije išlo u istragu. „Istraga je sve vrijeme bila u toku i pokušavali smo da otkrijemo sve. To su radili nadležni organi“.
Zašto nisu saslušani Mira Marković, Vojislav Koštunica, Vojislav Šešelj… Protiv koga su podnijete krivične prijave i šta je sa njima? Šta se dešava sa najavljenim formiranjem posebne komisije pri Ministarstvu pravde koja će sve ispitati pogledajte u prilogu Đorđa Naskovića:
Dok se ne ispita politička pozadina atentata na Zorana Đinđića Srbija neće postati član EU jer je to pitanje zvaničan dio pregovora o pravosuđu.