Afera lažne diplome potresa Hrvatsku

N1

Afera lažne diplome potresa susjednu Hrvatsku. Nakon što je resorna ministrica Blaženka Divjak naredila provjeru 90 hiljada diploma. U samo dvije sedmice na Filozofskom fakultetu od 400 poslanih i 280 pregledanih otkrivene su čak 3 lažne diplome. Radi se o profesorima jezika i informacijskih znanosti, dvoje su radili u srednjoj školi,a jedan u osnovnoj. Nevjerovatno-ali i istinito - tako je u školi na istoku Hrvatske jedna predavačica čak 19 godina predavala njemački jezik bez diplome.

Hodnikom Filozofskog fakulteta nekada je šetalo dvoje studenata njemačkog jezika koji svoju diplomu nikada nisu objesili na zid. Ali radno mjesto u struci obavljali su dugi niz godina. Pomoću krivotvorene diplome.

“Dvije osobe su išle na FF, ali nisu došle ni do treće godine,nisu završile niti preddiplomski studij, a jedna nije nikada ni upisana”, kazala je Vesna Vlahović-Štetić, dekanica Filozofoskog fakulteta.

Jedna osoba zaposlena je u osnovnoj školi, druge dvije u srednjoj strukovnoj i gimnaziji. No ne zadugo.

“Poruka svima onima koji imaju krivotvorene diplome kao što smo sada potvrdili, mi ćemo sve varalice identificirati i svi će dobiti izvanredni otkaz. I nakon toga, već sada su sve ove prijave krenule i prema DORH-u”, istakla je Blaženka Divjak, ministrica znanosti i obrazovanja.

I dok se ministrica zahvaljuje ravnateljima na brzoj reakciji i provjeri, nije do kraja jasno kako je sustav funkcionirao dosada.

“Ravnatelj je odgovoran za to da zaposli primjereno obrazovanu osobu. Imaju li oni uputu da provjeravaju sve diplome, jesu li je imali prije, ne znam, pretpostavljam da nisu. Ali ipak su neki ravnatelji ponekad nešto slali”, kazala je dekanica.

Neki nikada. Jer Zakon o odgoju i obrazovanju stavku obavezne provjere diplome pri zapošljavanju ne da nije regulirao već uopće nije predvidio. I u zagrebačkoj škol za grafiku i dizajn u kontrolu su krenuli tek nakon naredbe ministarstva.

“Od siječnja naša pravna služba, tajnica, referada, šalje svjedožbe na provjeru. Hoće li to koštati nešto, znat će se tek kasnije, ukoliko npr. fakultet pošalje račun”, pojasnila je Nives Butorac iz Srednje škole za grafiku i dizajn.

A svaki fakultet ima svoj cjenik. Filozofski primjerice provjeru diplome za javni sektor ne naplaćuje, ali ako se radi o privatnom – cijena je 400 kuna. Sindikati poručuju – ovo je samo trošenje novca kojeg ni nema, rješenje je sustavno.

“Sve školske ustanove, trebali bi imati neku e- diplomu, nekakvu bazu svih diplomanata i tada bi jednostavno bilo svakom tajniku , svakom računovođi, na neki način provjeriti je li nešto vjerodstojno ili nije”, kazao je Željko Stipić, predsjednik Školskog sindikata.

Ako je suditi prema rezultatima nakon samo 2 tjedna provjere diploma, na gubitku su najviše – učenici budući da je upravo njih 19 godina stranom jeziku podučavala – gastarbajterica.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.