Odakle generalnom sekretaru Auto-moto saveza Srbije Predragu Đurđevu pištolj kojim je u petak ubio direktora tog Saveza? Iz Ministarstva unutrašnjih poslova za N1 odgovoraju da je taj pištolj legalno posjedovao i da to nije jedino oružje koje je imao.
Kada je krenuo na razgovor kod direktora, generalni sekretar AMSS-a, Predrag Đurđev sa sobom je ponio pištolj. Epilog, osam hitaca ispalio je u direktora Mirka Butuliju, odmah potom, jedan u sebe.
Poslije hitaca u AMSS-u u javosti odjekuju pitanja: Odakle sekretaru Đurđevu oružje? Da li su tačne spekulacije da je posjedovao bukvalno arsenal i da je imao i dozvolu za nošenje pištolja?
U Ministarstvu unutrašnjih poslova za N1 dali su sljedeći odgovor: “Povodom Vašeg zahtjeva obavještavamo Vas da je Predrag Đurđev u legalnom posjedu imao 10 komada oružja, a dozvole su izdate u skladu sa zakonom i neophodnim procedurama.”
Izostavlja policija da odgovori kada je Đurđevu izdata dozvola za nošenje pištolja. To otvara nova pitanja: Da li je ona izdata u periodu od kada je Srpska napredna stranka na vlasti, s obzirom na to da je i Durđev bio funkcioner te partije?
Filip Stojanović iz Centra za istraživanje javnih politika kaže da po zakonu to odobrenje može da da samo direktor policije.
“Njegova pozicija na kojoj je on radio nije toliko specifična i bezbjednosno ugrožena, ali je možda imao privatnih razloga zbog kojih je želio oružje. Da li neko lakše može da dobije oružje u odnosu na one koji nemaju političke veze? Pa da, svakako da može (…) U državi u kojoj je korupcija i kojoj se zakon poštuje relativno, mislim da je sasvim jasno”, navodi Stojanović.
Predsjednik Pokreta slobodnih građana Sergej Trifunović naveo je na Twitteru da je Đurđev bio kum sa ministrom policije Nebojše Stefanović i da je zbog toga dobio dozvole za oružje.
Ministar je za Pink demantovao te navode. “Ja sam poznavao obojicu, i veoma mi je teška tema, Butulija je iza sebe ostavio četvoro djece, Đurđev mi je drug iz škole, ali mi nije kum, ko da bi to ovaj slučaj učinilo drugačijim”, rekao je Stefanović.
U Srbiji je trenutno u legalnom posjedu građana oko milion dugih i kratkih cijevi. Od 2016. godine zakon o posjedovanju oružja je pooštren, te vlasnici na svakih pet godina moraju da prođu zdravstveni pregled. Međutim, ne postoji ograničenje koliko komada oružja neko može da posjeduje.
Prema podacima Centra za istraživanje javnih politika, koje im je dostavila policija, do 2017. 691 osobi odobrene su dozvole za nošenje oružja.
N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram i UŽIVO na ovom linku.