U Višem sudu u Beogradu je nastavljen proces za rehabilitaciju komandanta Jugoslovenske kraljevske vojske u otadžbini Dragoljuba Draže Mihailovića, a prema planu sudije Aleksandra Trešnjeva odluka bi trebalo da bude donijeta 14. maja.
Suđenje je nastavljeno preslušavanjem šest audiosnimaka sa suđenja Draži Mihailoviću iz juna i jula 1946. godine.
Sudija Aleksandar Trešnjev rekao je da su to jedini sačuvani audiosnimci sa suđenja, ali su nakon preslušavanja prva tri snimka, u ukupnom trajanju od oko 45 minuta, preostali snmici zbog njihovog lošeg kvaliteta slušani po dva minuta kako bi se ispoštovala procedura.
Nastavak suđenja je zakazan za 28. april kad će biti izvedeni dodatni dokazi, a postoji vjerovatnoća da će ročište biti zatvoreno za javnost.
Prema planu sudije Trešnjeva, završne riječi planirane su za 12. maj, a saopštavanje odluke dva dana kasnije, 14. maja.
Suđenju su prisustvovali, između ostalih, Aleksandar Karađorđević, pretendent na prijesto, kao i lider radikala Vojislav Šešelj sa pristalicama.
Protivnici rehabilitacije su se ispred suda nadvikivali sa predstavnicima Ravnogorskog pokreta, ali incidenata nije bilo. Bio je prisutan i veliki broj pripadnika policije.
Podsjetimo, krajem februara proces je krenuo formalno od početka zbog promjene u sastavu sudskog vijeća jje odlučeno da se ne saslušavaju ponovo svi svjedoci, već da se sud upozna sa sadržinom njihovih iskaza, kao i da ponovo “formalno” izvede sve pisane dokaze.
Traže da se poništi presuda i vrate građanska prava
Zahtjevom za rehabilitaciju se traži od suda da poništi presudu od 15. jula 1946. godine, kojom je Mihailović osuđen na smrt strijeljanjem, kao i vraćanje građanskih prava.
Rehabilitaciju je zatražio njegov unuk Vojislav Mihailović, a pridružili su mu se Srpska liberalna stranka, na čelu sa Kostom čavoškim, Udruženje pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini, Udruženje političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima, profesor međunarodnog prava Smilja Avramov i drugi.
Predlagači zahtjeva tvrde da Mihailoviću nije bilo omogućeno pravo na odbranu i da nije vidio svog advokata do početka suđenja.
On nije imao ni pravo na nepristrasan sud, a optužnica mu je uručena sedam dana pred suđenje.
Nakon dva dana od izricanja sporne presude komunističkog režima, streljan je u Beogradu. Posebna Komisija utvrđuje tačnu lokaciju na kojoj je strijeljan, jer se pretpostavlja da su njegovi posmrtni ostaci prebačeni na drugu lokaciju.
Mihailović inače nema grobno mjesto. U nedostatku drugih dokaza o Mihailovićevoj smrti, rješenjem Prvog osnovnog suda u Beogradu 2013. godine kao datum smrti Mihailovića utvrđen je 17. juli 1946. godine, pošto je sud utvrdio da je tog datuma strijeljan.