Pomoćnik zamjenika američkog državnog sekretara Matthew Palmer u intervjuu za Kosovski servis Radija Slobodna Evropa (RSE) tokom posjete Prištini pozvao je Kosovo i Srbiju da se vrate za pregovarački sto, navodeći da je najbolje rješenje obostrano priznanje. On je ponovo poručio kosovskim vlastima da moraju da ukinu uvozne takse od 100 posto na robu iz Srbije koju je Vlada Kosova uvela decembra prošle godine, kako bi se dijalog sa Beogradom nastavio.
On je naveo da je određivanje granica suvereno pravo Kosova, te ocijenio da inicijativa njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona nema za cilj da zamjeni Briselski dijalog.
RSE: Gospodine Palmer, posjetili ste Beograd ove nedjelje gdje ste se sastali sa rukovodiocima Srbije, sada ste u Prištini. Da li ste uspjeli da ubijedite dvije strane da se vrate za pregovarački sto?
Palmer: Mi nastavljamo da podržavamo dijalog koji vodi EU. Mislimo da je za budućnost Kosova i Srbije fundamentalno da pronađu način da normalizuju odnose. U najboljem slučaju to bi značilo obostrano priznanje i otvaranje puta za evropske integracija i Kosova i Srbije. Povratak za sto je od suštinskog značaja za ovo. To će zahtjevati suspenziju takse ili uklanjanje prepreka u cilju napretka. Vjerujem da su obje strane spremne da se ponovo angažuju, ali važno je da se uslovi uspostave kako bi se to desilo. Tako da podržavamo ovaj proces. Za Kosovo nema drugog puta napred osim dijaloga sa Srbijom i normalizacije tih odnosa i nadamo da će se sa time krenuti što prije moguće.
RSE: Da li je i za SAD ukidanje takse apsolutni uslov za nastavak dijaloga?
Palmer: U ovom trenutku ne vidimo drugi izlaz. Da li je to fer ili ne, to je drugo pitanje. Ali taksa je prepreka napretku, ona ne ide u korist Kosova ni na koji način. Način na koji mi to vidimo jeste da takse suštinski štete strateškim interesima Kosova na putu normalizacije i evropske budućnosti. Tako da ohrabrujemo vlasti u Prištini da suspenduju takse, omoguće ovom procesu da ponovo počne. Da vidimo da li je moguće postići napredak, da li je moguće krenuti napred. A potom, da uradimo sve što možemo da proces krene napred ka postizanju sporazuma što prije moguće.
RSE: Predsjednik Trump je u pismima predsjednicima Kosova i Srbije rekao da su Sjedinjene Države spremne da pomognu u postizanju sporazuma koji će balansirati interese i Kosova i Srbije. Postoje li crvene linije za SAD kada se radi o konačnom sporazumu Kosova i Srbije?
Palmer: SAD nisu spreme da odobre bilo kakav sporazum Kosova i Srbije. Ono o čemu smo govorili jeste da želimo da vidimo sporazum koji je trajan, u lokalnom vlasništvu, fer, pravedan i sprovodljiv. Sporazum kojeg će javnost na obje strane da shvate i prihvate. Ukoliko budemo imali zabrinutosti u vezi pojedinosti bilo kog sporazuma, identifkovat ćemo ih i radit ćemo sa strankama na njihovom rješavanju. Ali, kao što sam rekao, voljeli bi da imamo taj problem jer bi to značilo da su strane ponovo uspostavile pregovarački proces i pronašli nešto zajedničko.
Opširnije na ovom linku.
Strogo je zabranjeno preuzimanje sadržaja, vijesti, videa ili fotografija bez dozvole. Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad