Baljak: Dao bih Kosovu i tri stolice u UN ako bi to donijelo trajni mir narodima

Regija 27. sep 201914:11 > 14:15
N1

Dao bih i tri stolice Kosovu u Ujedinjenim nacijama, ako bi to donijelo mir, stabilnost na duge staze i pomirenje dva naroda, izjavio je reditelj Janko Baljak.

U serijalu razgovora Kosinus, on je ocijenio da rješenje kosovskog pitanja nije moguće bez jakih posrednika iz međunarodne zajednice.

“Sa neke pravne strane, ne vidim nikakav problem da Kosovo ima i tri stolice u UN”, obrazložio je Baljak.

Kada je riječ o načinu rješavanja problema Kosova, on daje prednost međunarodnoj konferenciji, jer smatra da dijalog predugo traje i da se godinama tapka u mjestu.

“Mijenjaju se vlade i pregovarači, neprestano su u izbornom ciklusu ili jedna ili druga strana, a to koči dijalog”, predočio je Baljak.

On misli da “jedna kvalitetna međunarodna konferencija, kakva jeste bila ona u Dejtonu, koja jeste donijela mir u Bosni, može donijeti rješenje i za Kosovo”.

Baljak je protivnik razgraničenja, promjena i crtanja granica i obrazlaže da je to uvijek donosilo bol i patnju ljudima koji se nađu sa jedne strane.

“Nikada to nije donijelo nikakvu sreću. Ja sam za Srbiju i Kosovo u Evropskoj uniji, gdje te granice gube svaki značaj”, naglasio je Baljak i poručio da put do EU vodi preko kompromisa.

Smatra da je kompromis moguć, što bi trebalo da podrazumijeva istinsku autonomiju za Srbe koji tamo žive, kao i apsolutnu zaštitu vjerskih objekata i njihovo stavljanje pod nadležnost međunarodnih snaga. Zalaže se i za imovinska rješenja koja garantuju ravnopravnost manjinama i podsjeća da su Srbi trenutno manjina na Kosovu.

Između sporazuma i zamrznutog konflikta Baljak nema dilemu, jer smatra da zamrznuti konflikt samo odlaže rješenje, dok sporazum nudi mir i normalnost građanima Kosova.

Prema njegovim riječima, referendum o Kosovu bio bi pravična i normalna stvar, jer bi građani trebalo da iskažu mišljenje i ispolje odgovornost.

Baljak se, ipak, pribojava da u ovoj političkoj situaciji i odnosu snaga, referendum može biti i zloupotrijebljen u dnevnopolitičke svrhe.

“Vlast je ta koja postavlja referendumsko pitanje i postavlja ga sugestivno, onako kako ona misli da bi ga trebalo postaviti”, ukazuje Baljak.

Ističe i da bi, u slučaju referenduma, građani trebalo da budu informisani o tome šta sporazum nosi, šta se dobija, a šta gubi.