Na sjednici Gradskog vijeća Grada Vukovara došlo je do incidenta. SDSS-ov vijećnik Srđan Kolar dao je gradonačelniku Vukovara Ivanu Penavi statut Grada otisnut na ćirilici, uz natpis na latinici 'Da se bolje razumijemo'. Penava je statut bacio na pod.
‘Da se bolje razumijemo’ je, podsjetimo, akcija SNV-a koje je cilj skinuti stigmu sa ćirilice i poslati poruku da korištenje tog pisma u privatnoj ili javnoj upotrebi ne ugrožava nikoga u Hrvatskoj, a pogotovo ne većinski narod.
Statut na ćirilici Srđan Kolar je Penavi dao nakon odluke Vijeća da se nisu se stekli uvjeti za ravnopravnu upotrebu ćirilice u Vukovaru.
Penava: Čin agresije u režiji SNV-a
“Ovo smatram činom agresije o kojoj sam pričao, a koja dolazi u režiji Srpskog narodnog vijeća, Milorada Pupovca i SDSS-a u Vukovaru”, kazao je Penava.
Kolaru je rekao da ga je duboko uvrijedio. “Pogazili ste sav napor i trud u procesu mirne reintegracije, ponijeli ste se kao da ga nikad nije bilo. Znam da su vam biti politički bodovi, ali zašto vam nisu bitni građani”, kazao je Kolaru Penava.
“Vaši su uzori četničke šubare i spomenici koji okružuju ovaj grad. Zanima vas ono što niste uspjeli 1991., uvesti ćirilicu u ovaj grad. Silovane žene vas ne zanimaju. Mrtva djeca vas ne zanimaju! Ako bude trebalo protiv velikosprske agresije jučer, danas, sutra svim sredstvima!”, povišenim je tonom rekao Penava.
Milaković: Sjednica kao suđenje Srbima
“Ne možete prihvatiti trećinu stanovništva u Vukovaru, da mi nemamo legitimnost”, kazao mu je Kolar.
Srđan Milaković, dogradonačelnik Vukovara iz redova srpske nacionalne manjine, kazao je: “Ovo sve, ova sjednica je organizirana kao suđenje srpskoj zajednici, pripadnici srpske nacionalne manjine u Vukovaru, ali i u cijeloj Hrvatskoj. Ovo je suđenje s unaprijed poznatom presudom. Mi dalje nećemo sudjelovat u raspravi”, kazao je Milaković i napustio sjednicu Gradskog vijeća.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović tada je obrazložio odluku zbog koje će vukovarski Srbi ostvarivati veća prava na uporabu jezika i pisma, a riječ je o statutarnim odlukama Grada Vukovara, među kojima su neki članci sada ukinuti.
Tako je primjerice ukinuta statutarna odredba u dijelu koji se odnosi na prava srpskih vijećnika u Gradskom vijeću pa im se materijali za rad na srpskom jeziku i ćirilici moraju osigurati i na usmeni, a ne samo pisani zahtjev, kao ranije. Isto je i s dostavom prijepisa pojedinog predmeta, propisa, akta ili isprava.