Novi izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju David McAllister izjavio je da EU i NATO ne gledaju blagonaklono na to što ruskog predsjednika Vladimira Putina u Beogradu pozdravlja 4.500 srbijanskih vojnika.
“Posjeta predsjednika Putina Beogradu sa historijskog stanovišta je razumljiva. Obilježava se Dan oslobođenja kao uspomena na 20. oktobar 1944. godine kada su njemački nacisti pred jugoslovenskim partizanima i Crvenom armijom napustili Beograd”, rekao je McAllister u intervjuu radiju DW, prvom otkad je stupio na novu funkciju.
Prema njegovim riječima, potpuno je razumljivo da je to važan datum za ljude u Srbiji.
“Istovremeno, zvaničnici, ne samo ovdje u Briselu, nego i u Vašingtonu, naglašavaju da ideja po kojoj predsjednika Putina i njegovog vojnog zapovjednika pozdravlja 4.500 srbijanskih vojnika nije nešto na šta NATO i EU blagonaklono gledaju”, kazao je on.
Uprkos tome izrazio je očekivanje da će Srbija da sačuva svoju proevropsku orijentaciju i poslije posjete Putina, kao i da će mirno rješenje ukrajinske krize ostati prioritet za EU.
Pred Beogradom još dosta posla do članstva u EU
McAllister je, također, izrazio žaljenje zbog incidenta na utakmici Srbija-Albanija i ocjenio da to jasno pokazuje da proces pomirenja u regionu mora da obuhvati ne samo vlasti, već i civilno društvo i cijeli narod.
Komentarišući najave Brisela da u narednih pet godina neće biti proširenja, on je poručio da Srbija može da se priključi EU kada za to bude spremna, mada je, kako je primjetio, jasno da nijedna zemlja kandidat još nije spremna za takav korak.
“Zemlja je na dobrom putu, ali ima još mnogo da pređe”, rekao je evropski poslanik iz redova vladajućih njemačkih demohrišćana kancelarke Angele Merkel.
Srbija, prema njegovim riječima, mora da sprovede i strukturne reforme, prvenstveno u oblasti javnih preduzeća. U izvještaju ima i “kritika na račun medijskog okruženja, odnosno slobode izražavanja. Uočeno je slabljenje slobode i nezavisnosti medija”, primjetio David McAllister.