Ljekari: Kraj epidemije u Srbiji se nazire

Regija 12. apr 202016:24 > 16:58
TANJUG/ VLADA REPUBLIKE SRBIJE/ SLOBODAN MILJEVIC

Kontrolišemo širenje infekcije, na dobrom smo putu, sada treba maksimalno da izguramo do kraja kontrolu infekcije, rekla je zamjenica direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tapavčević upitana o eventalnom ukidanju vanrednih mjera. Ona je istakla da gotovo u svim gradovima ima virusa, pa ne možemo više koristi termin "žarište". Direktor infektivne Goran Stevanović kaže da se kraj epidemije nazire.

Upitana da li će naredne sedmice zabrana kretanja biti uvedena od četvrtka do ponedjeljka, ona je rekla da je to pitanje za Krizni štab i da će građani biti obaviješteni.

“Ali ako se budemo striktno pridržavali mjera onda nam bilo kakva mjera koja se bude donosila neće bitno mijenjati živote jer pretpostavljamo da se i inače tako ponašamo”, rekla je.

Na pitanje o izjavi srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića da su, prema podacima koje ima, izbila neka nova žarišta, u mjestima u koja je pristigao veliki broj državljana Srbije iz dijaspore, Kisić Tepavčević je rekla da “ako predsjednik nema pristup ovakvoj vrsti podataka, onda je pitanje ko ima”.

“Formirani su krizni štabovi, njihove aktivnosti su definisane, i svako ima odgovarajući pristup informacijama ko donosi odgovarajuće odluke”, kazala je.

Ona je međutim rekla i da su sve oblasti u zemlji zahvaćene virusom, i da kad je takva distribucija infekcije ne može se govoriti o posebnim žarištima, već je cijela zemlja žarište.

Upitana o tome da li bi vanredno stanje moglo da bude ukinuto krajem aprila ili početkom maja, ona je rekla da precizne informacije niko ne može da da.

“Znam da svi traže tačne vremenske odrednice, ali takve precizne informacije ne može niko da da. Podaci govore da se kod nas epidemija održava na platou, pokazuje da kontrolišemo širenje infekcije, ali moramo biti svjesni da kolektivni imunitet gradi populacija radno aktivnog stanovništva, a te grupe najviše i ima među pacijentima. To jeste dobro jer smo sačuvali populaciju najstarijih i najmlađih, ali oko 70 posto nas treba da je imuno da virus toliko oslabi da postane bezazlen. Sada gradimo kolektivi imunitet ali populacije starih i djece jesu osjetljivi”, rekla je ona.

Ako bismo odmah relakisrali mjere, kako je istakla, oni bi urušili kompletno kolektivni imunitet – zato moramo biti pažljivi i postepeni, da se ne uruši sve što smo do sada gradili.

Kisić je dodala da je pravi pokazatelj da je virus oslabio kada većina bude imala forme bolesti koje ne zahtjevaju respiratore, i kada veći broj pacijenta ima blaže simptome sa kojima može u privremene bolnice tipa Sajam – to bi značilo da je virus oslabio.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad