Prva u regionu i ovom dijelu Evrope, niška kompanija "Neomedika" počela je serijsku proizvodnju testova na COVID-19, kojima se utvrđuje da li je osoba preležala virus i kako je na to odgovorio njen imunitet. Ekipa Anadolu Agency (AA) posjetila je laboratoriju iz koje će se testovi, čim ih registruje Agencija za lijekove, slati u državne referentne laboratorije. Dogovoren je izvoz u Evropu i u toku su pregovori sa Bliskim istokom.
“Proizvodnja je startovala tek sada, razvoj je trajao nekih mjesec i nešto dana. Jako žurno, jako kratak period, moram da pohvalim kolege i koleginice koji su danonoćno radili da uspijemo da završimo ovaj proizvod”, govori direktor i osnivač kompanije “Neomedika” iz Niša Saša Tričković.
Riječ je o serološkim “elisa” testovima pomoću kojih se iz male količine krvi otkriva da li u organizmu postoje antitela koje je imunitet stvorio kao odgovor na infekciju i koliki je njihov nivo. Na osnovu toga procenjuje se da li je osoba otporna na novu infekciju ili da li ima dovoljno antitijela da postane donator krvne plazme. Ovim testovima može se projveravati i uspješnost vakcine.
“Neomedika” svoje “Naissa” testove bazira na “elisa” metodi kao “zlatnom standardu za detekciju virusa”, ali je uspjela da je unaprijedi.
“Mi smo ’elisa’ metodu modifikovali i odradili jedan dio inovacije, upravo ovdje, na ovim mašinama i na ovim testovima i napravili takozvani monotest. Koncipirali smo sistem – jedan kertridž, jedan test za jednog pacijenta i na taj način smo sve nedostatke klasične ’elisa’ metode unaprijedili i poboljšali”, objašnjava Tričković.
Ovim je, pojašnjavaju njegove kolege, omogućeno da testiranja rade i male laboratorije kojima nije neophodan veliki broj uzoraka, potpuno je onemogućeno dobijanje lažno pozitivnih rezultata, a test je postao bolji “po specifičnosti i senzitivnosti”. Dostignuta je pouzdanost od oko 98 odsto.
“Paralelno sa razvojem COVID testova i dalje radimo sa probama različitih testova koji trenutno postoje na svijetu, pre svega njemačkih i američkih. Sa ponosom mogu da kažem da smo od 10 do 17 posto bolji u rezultatima od postojećih komercijalnih testova, što znači da je upravo ova naša inovacija i unapređenje koje smo uradili donijela vidno poboljšanje”, priča Tričković.
Informacije o poboljšanom učinku testova nesebično se razmjenjuju s kolegama iz Njemačke i Amerike.
Proizvođači jedni druge ne doživljavaju kao konkurenciju jer se, smatra direktor, o ovom virusu malo zna, pa su svi željni da što prije dođu do novih saznanja.
“Koliko je meni poznato, mi smo jedina kompanija koja je u Srbiji proizvela test. On je sada na registraciji Agencije za lijekove, očekujemo da će nam za koji dan dozvola od Agencije biti dostavljena, što znači da će se test naći i na tržištu Srbije, vjerovatno u referentnim laboratorijama i očekujemo da to bude referentni test. Inače, u samom regionu, na Balkanu i u ovom dijelu Evrope, zaista niko ne proizvodi ništa slično. Najbliža zemlja je Italija, zatim Njemačka”, govori direktor kompanije.
Testovi će uskoro stići i u inostrane laboratorije.
“Što se inostranstva tiče, prvo će se naći u evropskim zemljama u okruženju, recimo u Rumuniji, dalje u Italiji, s Mađarskom se pregovara, Njemačkom i Bliskim Istokom, tamo gdje smo već dugo godina prisutni kroz druge proizvode, poput hematologije i biohemije”, priča Tričković.
U kompaniji, koja postoji već 20 godina, proizvodi se 1.500 COVID-19 testova dnevno.
“Nadam se da ćemo uskoro moći da investiramo u još opreme za proizvodnju, tako da i ovaj kapacitet na dnevnom nivou udvostručimo, da kompanija može u jednoj smjeni da radi 3 do 4 hiljade testova, ali, ukoliko imamo potrebe i uvećane zahtjeve, mi ćemo svakako uvesti još jednu smjenu”, planira direktor.
Proizvodnja ovakvih testova zahtijeva i posebne uslove. Farmaceuti rade u kompletnoj zaštitnoj opremi koju navlače po utvrđenim pravilima da bi se izbjegla svaka mogućnost kontaminacije. Pred početak proizvodnje, saglasnost da su ispunjeni svi neophodni uslovi dala je nadležna inspekcija Ministarstva zdravlja. Proizvodnju je podržala Privredna komora Srbije.
U Srbiji je od ove nedjelje moguće testiranje na antitela na koronavirus na lični zahtjev, što građane košta 1.200 dinara, a krv se, posle zakazivanja, može dati u domovima zdravlja i institutima i zavodima za javno zdravlje. U istim laboratorijama građani od 22. maja mogu da daju briseve grla i nosa da bi uradili PCR test i utvrdili da li u tom momentu imaju infekciju, što ih košta 6.000 dinara.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad