Broj umrlih od koronavirusa ne prestaje da intrigira javnost u Srbiji, otkako je BIRN objavio podatke iz inormacionog sistema COVID 19, prema kojima je broj preminulih od koronavirusa znatno veći od zvanično saopštenog. U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji za N1 kažu da način kvalifikacije slučajeva zavisi od svake države pojedinačno, a član stručnog štaba, epidemiolog Predrag Kon, da sve zavisi od onoga što ljekar navede kao uzrok smrti.
Koliki je broj umrlih od koronavirusa u Srbiji i dalje nije jasno. Prije samo dva mjeseca predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objasnio je kako Srbija broji preminule od Covida 19.
“Mi prijavljujemo svaku smrt gdje je neko bio zaražen koronom da je umro od korone, iako smo mogli da kažemo bar za dvije osobe da su umrle od infarkta miokarda, ali ne bi bilo fer da smo to rekli, mi smo rekli da je umro od korone, jer je korona svakako ubrzala taj infarkt, taj srčani udar”, ispričao je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić.
Članovi stručnog štaba predsjednika ni tokom konferencije za medije ni kasnije nisu demantovali. Poslije pisanja BIRN-a da je broj umrlih u Srbiji tri puta veći od onoga što se prikazuje javnosti i da se to vidi iz podataka informacionog sistema COVID 19 u stručnom štabu kažu da to liči na teoriju zavjere, ali ne isključuju mogučnost da su ti podaci možda i tačni.
“To meni liči kao na neku teoriju zavjere. Slušajte, to treba da objašnjava onaj ko je to prikazao. Nemam ja dileme ni da je sve to što je iznio tačno, ali treba da bude jasno da neko ko umre od moždanog izliva, ima recimo 85 godina i imao je pozitivan nalaz na koronu koji nikakve veze nema sa tom”, rekao je epidemiolog Predrag Kon.
N1: Moram da Vas podsjetim kad ste gostovali kod nas rekli ste da svi koji su pozitivni registruju se tako.
Kon: Jeste, to je ono kako se registruju, tu govorimo o zaražavanju. Što se tiče smrti, potvrda o smrti to je ono što imamo kao prijave i to se mijenja, to sve zavisi od kliničara, ljekara koji može da napiše u potvrdi o smrti da je neposredni uzrok smrti nešto drugo.
“Ljekari su odigrali sjajnu ulogu. Vi kada pogledate taj informacioni sistem, vidite da su bolnice slale podatke, problem je što je neko te podatke filtrirao, mi zapravo ne znamo ko je te podatke filtrirao. Mi znamo da u Batutu postoji tabela koja se svaki dan slala Vladi, gdje stoji broj testiranih, zaraženih i umrlih, gdje u zagradi stoji odobrilo Ministarstvo zdravlja. Dakle, ko je taj ko od trenutka kada Batut pošalje podatke do trenutka kada ih neko objavi, ko je taj ko ih prvo malo smanji”, kaže Milorad Ivanović iz BIRN-a.
SZO na pitanje kako se klasifikuju umrli u doba pandemije koronavirusa, saopštava da način kvalifikacije slučajeva zavisi od svake pojedinačne države.
“Definicija smrti od Covid-19 je definisana u cilju posmatranja smrtnog ishoda kao rezultata klinički kompatibilne bolesti u vjerovatnom ili potvrđenom slučaju Covid-19, osim ukoliko postoji jasna alternativa uzroka smrti koja ne može da se poveže sa bolešću Covid-19”, naveo je SZO.
Ni Batut ni Ministarstvo zdravlja još se nisu oglasili po pitanju broja umrlih od koronavirusa, dok iz stručnog štaba poručuju da će se brojevi znati tek kada se sve završi i kada bude, kako kažu, revizije, ali ne preciziraju na koji način će se revizija praviti.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad