Direktorica i osnivačica Helšinskog odbora za ljudska prava Srbije Sonja Biserko komentarisala je za N1 sporazum u Washingtonu između Kosova i Srbije te istakla kako se čini da je potpisani dokument bio u funkciji američkih interesa.
“Čini se da je to sve bilo u funkciji američkih interesa i predsjedničke kampanje koja je u toku. Iz svih komentara, čini se da je Kosovo bolje prošlo, odnosno priznavanje Izraela nezavisnosti Kosova je pomak, dok je Srbija ovim sporazumom sukobila se sa svim tradicionalnim partnerima – Kinom, Rusijom i Evropskom unijom. Prije svega sa EU, jer Evropska unija zabranjuje da se prenose ambasade u Jerusalem, što je sada Srbiju dovelo u koliziju sa EU jer želi da postane članica i morat će odgovarati šta je njena spoljna politika. Rusija je takođe reagovala tvitom portparolke. To nije slučajno. To je bila demonstracija jer se Rusija osjeća povrijeđenom. Kina, s obzirom da mrežu 5G koju Srbija treba da isključi kao mogućnost kupovine. Ona je otvorila puno pitanja na međunarodnom planu i ne zna se kako će Srbija u narednom periodu odgovoriti na sva postavljena pitanja“, komentarisala je Biserko.
Istakla je i kako Srbija još nije donijela odluku gdje pripada, odnosno da li želi da bude članica EU.
“Ukoliko Srbija nije spremna da se opredijeli za EU, onda sve ovo ima jednu privremenu vrijednost i nema dugotrajniji, obećavajući ishod. Ovaj proces, dijalog, između Prištine i Srbije prije dva mjeseca je prebačen u Evropu, nakon poništavanja sastanka u Washingtonu, pošto je najavljena optužnica protiv Tačija i to je bio znak da EU preuzima taj zadatak i obavezu kao svoj prioritet, s obzirom da je Zapadni Balkan dio Evrope i da je njen interes da zaokruži pitanje Balkana. Važno je da se ovaj region stabilizuje i mogu se tumačiti njene posljednje inicijative da stvari kreću u tom pravcu. I sama EU je pred velikim izazovima zbog Covida i ekonomskih poljedica, ali svejedno EU je iz cijele ove situacije izašla mnogo bolje nego kako se očekivalo. Pokazalo se da imaju ideju kako izaći iz te krize. Osnovan je fond za zemlje koje su pogođene tom krizom, uključujući i Zapadni Balkan. EU se polako konsoliduje i Njemačka dobija važnu ulogu i u tom smislu treba pratiti stavove Njemačke koja je pokazala da ne daje saglasnost za bilo kakve promjene granice i sam dijalog između Kosova i Srbije bio je skrajnut zbog pokušaja da se na dnevni red stavi podjela Kosova i razmjena teritorija. I u tom smislu taj dijalog je bio na stand-byju. I EU snosi odgovornost za to, jer je Mogherini dozvolila promjenu formata tog dijaloga, međutim sada je jasno da je podjela skinuta s dnevnog reda, ne samo u EU nego i u Americi“, dodala je.
Biserko je za N1 navela kako “bez obzira što se Beograd još nada d će podjela ponovo doći na dnevni red, mali su izgledi za to”.
“Srbija sada dolazi u situaciju kada će morati napraviti izbor. Ona je svojim ponašanjem na međunarodnom planu izgubila relevanciju i na neki način zatvara se taj krug manipulisanja, ne samo sa akterima u regionu, nego i sa Rusijom, Kinom, EU i Amerikom. Srbija nije dovoljno veliki igrač da bi mogla u tome da nađe koristi, da izađe kao pobjednica i ona će polako biti suočena sa realnošću da će morati pristupiti ozbiljno dijalogu sa Kosovom“, rekla je.
“Sporazum iz Washingtona je neki prvi korak fokusiran na ekonomsku saradnju koja jeste važna, ali ekonomska saradnja ne može biti odgovor na ono što je nophodno, a to je politički okvir. Tek kada Srbija prihvati nezavisnost Kosova, mogu se rješavati ostala pitanja, s obzirom da mnoga od njih su na dnevnom redu“, naglasila je Biserko u emisiji Novi dan.
“Predstavnici Srbije i Kosova nisu potpisali isti sporazum, niti je Amerika potpisala taj sporazum. Sve su indicije da je Amerika na ovaj način stala iza nezavinosti Kosova jer je uslovila Izrael da prizna Kosovo i Kosovo Izrael. Srbija će ovim sporazumom izgubiti podršku nekih zemalja na Bliskom istoku. Na neki način Trump je ovim sporazumom Kosovo i Srbiju gurnuo u neki bliskoistočni region i nije jasno šta je htio s tim, ali postoje neki elementi koji jesu važni i granice Kosova nisu dovedene u pitanje i to je nešto što Srbija treba da djeluje u tom rpavcu, da vodi računa o srpskoj zajednici na Kosovu“, komentarisala je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad