Evopski parlament će ipak raspravljati o mogućnosti da usvoji rezoluciju o Srebrenici, javlja portal European Western Balkans pozivajući se na izvore u toj instituciji. Kako navode, na Konferenciji predsjednika 2. jula odlučit će da li će o Srebrenici biti objavljena rezolucija ili samo izjava. Srbija međutim još nema zvaničan stav o ovoj temi.
Prijedlog Rezolucije o Srebrenici koji je za Vijeće sigurnosti UN pripremila Velika Britanija već je u New Yorku, gdje su o njenom tekstu u toku konsultacije. Još jedna rezolucija priprema se u Predstavničkom domu Kongresa SAD. A uprkos pisanju pojedinih medija, nije odbačena ni ideja o sličnom dokumentu u Evropskom parlamentu. U međuvremenu, Srbija još uvijek vaga šta da radi.
“Niti ja želim da svojoj državi, a sumnjam da to želite i vi, nanosim štetu time što ću duvati u žar da rasplamsam neku vatru. Nama treba hladna glava. Dajte budite hladne glave u trenutku kada su to i ova rezolucija i ovo hapšenje i pregovori, kada nam se sve svalilo na leđa. Samo vas molim – budite saveznici svoje države”, smatra Nikola Selaković, ministar pravde Srbije.
I dok vlast u Srbiji traži još vremena kako bi donijela pravu odluku, o čemu je premijer Srbije Aleksandar Vučić govorio prošle nedjelje, u Helsinškom odboru za ljudska prava očekuju da ga vide u Potočarima 11. jula. Oni smatraju da je odlaganje donošenja odluke o tome kontraproduktivno i poručuju da je potrebno suočiti se sa ulogom Srbije u sprovođenju genocida u Srebrenici.
“To sprečava promjene unutar Srbije i sprečava promjenu reigonalne politike, jer ako želimo promjene u regionalnoj politici, saradnju u regionu sa drugim zemljama, u ovom slučaju sa BiH – neophodno je suočiti se sa istinom”, ističe Izabela Kisić iz Helsinškog odbora za ljudska prava.
Više u prilogu Nikole Radišića.