Ministarstvo pravde, ljudskih i manjinskih prava dostavilo je Vladi Crne Gore tekst izmjena i dopuna Zakona o slobodi vjeroispovijesti u kome su izbrisani svi sporni članovi koji su se odnosili na imovinu i definisano je da nema registracije za postojeće crkve, objavili su jutros dnevni listovi Dan i Vijesti. Ovim izmjenama ispunjeni su svi zahtjevi Mitropolije crnogorsko-primorske i ostalih eparhija u Crnoj Gori.
Vlada bi prijedlog zakona trebalo da usvoji danas na sjednici.
Na čelu ministarstva je Vladimir Leposavić koji je bio u Pravnom timu Mitropolije crnogorsko-primorske.
Postojeće, odnosno, tradicionalne crkve ne gube pravni subjektivitet.
Stečena prava se priznaju, a propisano je i da se niko ne briše iz evidencije.
Izmjene predviđaju i da se priznaju, odnosno, potvrđuju sklopljeni ugovori, a unijeta je i riječ “vakuf” da bi se uvažila i prepoznala imovina Islamske zajednice.
U članu 18 se navodi da vjerska zajednica koja je u skladu sa ovim zakonom upisana u jedinstvenu evidenciju vjerskih zajednica kao evidentirana ili registrovana vjerska zajednica ima svojstvo pravnog lica.
Srpska pravoslavna crkva (SPC) se oštro protivila Zakonu koji je usvojen prošle godine u decembru i kojim je bilo predviđeno da u upravnom postupku vjerske zajednice dokazuje vlasništvo nad imovinom kao i da se moraju registrovati.
Time je bivša vlast, kako su isticali, namjeravala da SPC-u otme imovinu i da ih natjeraju na registraciju iako su oni “stariji od države i imaju kontinuitet 800 godina”.
Zbog toga su mjesecima organizovane litije na kojima su učestvovale na desetine hiljada pravoslavnih vjernika.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad