Potresne slike koje proteklih nekoliko dana pristižu s makedonske granice stvorile su pritisak na vlasti u Makedoniji, koje su odlučile djelomično otvoriti granicu kako bi najugroženiji među izbjeglicama mogli nastaviti svoj put prema Europi.
Jučer i prekjučer vozovima su u Srbiju prebačene hiljade izbjeglica, a Tanjug javlja kako je u noći sa subote na nedjelju u južnu Srbiju ušlo najmanje 7.000 izbjeglica, prvenstveno bolesnih muškaraca te žena i djece.
UNHCR je potvrdio tu informaciju, dodajući kako se očekuje novi dolazak velikog broja izbjeglica. Usto, UNHCR navodi kako je od makedonske vlade dobio garancije da će “granica biti otvorena za izbjeglice koje bježe od sukoba u zemljama iz kojih potiču”.
Tokom noći u Beograd stiglo 70 autobusa
U Beograd je tokom noći stiglo 70 autobusa s izbjeglicama koji su prethodnih dana prešli grčko-makedonsku granicu i potom ušli u Srbiju. Samo danas ujutro u Srbiju je stiglo preko 1.000 izbjeglica, a najavljeno je kako će biti smješteni u prihvatnom centru Preševo. U tom se centru, prema UNHCR-u, već nalazi oko 5.000 ljudi.
Tenzije na granici između Makedonije i Grčke popuštaju, a Makedonija i Srbija zatražile su pomoć Europske unije. Vlasti obje države optužuju EU da ignorira njihove apele, javlja HRT.
“Sve institucije su se oglušile”, kazao je makedonski ministar unutarnjih poslova Mitko Čavkovski.
Crveni križ očekuje ‘dramatičan porast’ broja izbjeglica
Nakon velikih gužvi tokom vikenda očekuje se dolazak još najmanje oko 1.500 ljudi koji se nalaze na području Mirovačkog polja i u kampu u selu Miratovcu na jugu Srbije, a Međunarodni Crveni križ narednih dana očekuje “dramatičan porast” broja izbjeglica.
Dužnosnici Crvenog križa u prihvatnom centru u Preševu, na jugu Srbije, upozoravaju da vode i hrane imaju za još jedan dan i apeliraju da im se uputi pomoć, javila je Radio-televizija Srbije (RTS) iz Preševa.
Srbija troši 15.000 eura dnevno za najnužnije potrebe izbjeglica
Prema službenim podacima, Srbija dnevno troši minimalno 15.000 eura samo za servisiranje najnužnijih potreba izbjeglica – vodu, hranu i higijenu.
“Izdvaja se mnogo više nego što je 15.000 eura iz proračuna Srbije – to je ono što je dato za hranu i higijenu, ali ne i za dnevnice policajaca i vojnika koji 24 sata rade sa njima, utrošeno gorivo, prateće troškove”, rekao je ministar obrane Bratislav Gašić, koji je s američkim ambasadorom Michaelom Kirbyijem posjetio jug Srbije.
Gašić je najavio da će u selu Miratovcu, gdje izbjeglice prelaze granicu Srbije i Makedonije, uz pomoć ruskog i srpskog humanitarnog centra biti podignut dodatni kamp za njihov prihvat.
U Povjerenstvu za izbjeglice Srbije očekuju ozbiljniju pomoć međunarodnih organizacija i kažu da su spremni za svaki mogući scenarij.
Apel Europi: Povećajte pomoć
U Beogradu će danas biti otvoren Info-centar gdje će izbjeglice dobiti sve neophodne obavijesti, servisne informacije, pravnu i psihološku podršku na materinjem ili jeziku koji razumiju, a očekuje se i dodatna pomoć građana-volontera, budući da su mnogi već angažirani uz ekipe Crvenog križa ili putem Centra za zaštitu i pomoć tražiteljima azila.
Pomoćnica državnog povjerenika za izbjeglice Danijela Popović Roko izjavila je za RTS da se od četvrtka intenzivno prati situacija jer su sve izbjeglice koje je makedonska policija zadržala na granici počele stizati u jednom valu, a podizanje ograde na mađarskoj granici samo je ubrzalo taj priljev.
“Ponovno apeliramo na zemlje EU-a da povećaju pomoć Grčkoj, Makedoniji i Srbiji”, rekao je direktor UNHCR-a za Europu Vincent Cochete.
Nedostaje deka, šatora…
Na srpskoj strani granice, UNHCR surađuje s lokalnim vlastima i humanitarnim organizacijama kako bi osigurao smještaj i hranu za one koji pristižu, ali vlada nestašica sredstava, uključujući “pokrivače, deke, šatore i prostor za smještaj”, navodi se u priopćenju koje prenosi AFP.
Na situaciju je reagirala i Međunarodna federacija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (IFRC), koja je pozvala na “veću podršku desecima hiljada ugroženih izbjeglica koji ulaze u Europu preko Zapadnog Balkana”.
“Neophodan je viši nivo suradnje i zajedničkog napora, kako bi se podmirile humanitarne potrebe ugroženih”, ističe IFRC.
Prekjučer je u selu Miratovac podignut privremeni prihvatni centar za izbjeglice, nakon što je nekoliko hiljada izbjeglica probilo policijsku barikadu na granici s Grčkom.